Identyfikacja linii lotniczych

Zapraszamy do dyskusji na temat nowych samolotów, malowań, linii, tras, lotnisk itp...
G@wron
Posty: 1169
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:40
Obserwuję: L621
Lokalizacja: Warszawa - EPWA

Wszystkie materiały dostępne pod: http://download.rnavspotters.pl/

FL350: Nie 12:25, 13 Sie 2006.

Co to jest?
Przedstawiam wam pierwszą część Identyfikatora Linii Lotniczych autorstwa buddy.
Zostały w nim zebrane i opracowane malowania różnych linii lotniczych poszufladkowanych według typu samolotów. Dzięki temu można mieć pod ręką szybki identyfikator ułatwiający rozpoznanie linii podczas spottingu, szczególnie wtedy, gdy liczą się detale i/lub nie można wykonać wyraźnej fotografii.

Zadaniem tego opracowania jest pomoc w rozpoznaniu linii lotniczej, a nie modelu samolotu. Dlatego sylwetki samolotów są dość uproszczone i nie uwzględniają wszystkich różnic pomiędzy różnymi podtypami samolotów. Identyfikacja modeli samolotów to osobny temat. Tym czasem polecam „Ściągę” użytkownika Joorka z Forum Lotnictwa. Być może z czasem coś się tu pojawi w temacie.

Co przedstawia część pierwsza?
Są to samoloty użytkowane obecnie (stan na sierpień 2006) przez europejskich przewoźników (te z innych kontynentów nie są nam potrzebne - pomijając Egipt). Nie zostały uwzględnione już te wycofane z życia (jak choćby MD-83 Finnair), ani te zupełnie niepomalowane (a lata ich kilkanaście – te można ewentualnie zebrać jako suplement).

Pierwsza część przedstawia:
- 40 malowań samolotów typu McDonnell-Douglas serii MD-80/90

Dlaczego Maddogi początek? Ano z racji nieubłaganie przemijającego czasu. Te samoloty powoli wycofywane są z obiegu i zastępowane przez maszyny nowej generacji. Dlatego obecnie ich głównymi użytkownikami są linie oferujące usługi czarterowe dla biur podróży. Za kilka lub (optymistycznie) kilkanaście lat, maddogi (jak pieszczotliwie zwie się je po angielsku) znikną z naszego nieba. Łówmy je więc bezkrwawo, póki jeszcze można….

- 16 malowań samolotów typu Embraer ERJ-135/145
- 19 malowań samolotów typu Canadair Regional Jet CRJ-100/200/700/900
- 27 malowań samolotów typu Fokker 70/100

Jak korzystać z opracowania?
Najporęczniej chyba jest umieścić wszystkie samoloty na jednej stronie A4. Dlatego plik jest w formacie .doc (WORD). Najlepiej po ściągnięciu rozpakować go (zip), otworzyć w Wordzie i wydrukować (polecam jak najlepszą jakość druku, co pozwoli wam zauważyć detale malowań). Kartkę włożyć do przezroczystej koszulki foliowej i identyfikator gotowy (można go nawet w cienkiej teczce zabrać ze sobą na łowy, a już na pewno przyda się w domu po powrocie z obserwacji). Oczywiście jakość wykonania tych malowań pozostawia wiele do życzenia, co musicie autorowi wybaczyć. Zresztą, rozpoznawszy wstępnie samolot, będziecie mogli z łatwością odnaleźć go na Airliners.net

Oczywiście trzeba przyjąć jakieś kryterium, według którego ułożone będą samoloty. Poczynając od kolejności alfabetycznej, kończąc na numerze rejestracyjnym. Ostatecznie maszyny zostały ułożone ze względu na podobieństwo, bo to przecież spottera może najbardziej zmylić (czyli, np. w innym miejscu maszyny z granatowym ogonem, a w innym z czerwonym).

Prawa Autorskie
Wszystkie opracowania z serii Identyfikacja Linii Lotniczych, oraz Identyfikacja Samolotów są własnością intelektualną ich autora. Na forum RNav Spotters zostały umieszczone zgodnie z jego wolą i przeznaczone są do bezpłatnego użytku przez wszystkich zainteresowanych. Nie wolno jednak umieszczać ich na innych stronach ani inaczej rozpowszechniać bez zgody autora. Można modyfikować je tylko do własnych celów.


FL350: Czw 12:07, 24 Sie 2006

Boeing 747

Mam przyjemność przedstawić Wam kolejną część Identyfikatora Linii Lotniczych. Wybaczcie, że tyle to trwało, ale robiłem co mogłem, w czym bardzo pomogły mi hektolitry kawy. Robota zajęła tydzień czasu (urlopowego).

Postanowiłem wyskoczyć z zaplanowanej wcześniej kolejności i zrobić od razu giganty, bo wiem, że to one najbardziej rozbudzają Waszą wyobraźnię i chyba na nie właśnie mamy największe zapotrzebowanie. Jest to zestawienie 75 malowań samolotu boeing 747 we wszystkich możliwych wersjach. Pominąłem te kilka maszyn, które nie mają żadnego konkretnego malowania (w czym specjalizuje się np Izraelski El Al, między innymi ze względów bezpieczeństwa). Nie namalowałem też maszyn których raczej się nad Polską nie spodziewam (np Air New Zealand, United Airlines, czy South African Airways). Innym uproszczeniem (aby zaoszczędzić każdemu oczopląsu) było pomalowanie tylko jedenj wersji 747, w przypadku gdy linia posiada ich więcj. Ale, oczywiście, wszystkie zostały wymienione w podpisie niżej.

Ze względu na bardzo dużą liczbę malowań i chęć ponownego umieszczenia wszystkich samolotów na jednej stronie (wordowski .doc), pozostaje kwestią otwartą czy odpowiada wam takie rozwiązanie, czy jednak okaże sie ono nieczytelne. Jeśli tak będzie, dajcie znać, a zrobię drugą wersję, rozbitą na dwie strony, dzięki czemu samoloty i podpisy będą większe.

Miłej zabawy (na drodze do profesjonalizmu)!


grztus: Pon 16:02, 13 Lis 2006

Marcin76 odwalił kawał dobrej roboty i idąc w ślady FL350 zebrał malowania samolotów - tym razem B777.
Plik dostępny jest już w dziale Download, zatem zapraszam do pobierania!

Koledze Marcinowi serdecznie dziękujemy!


Marcin76: Sob 11:03, 03 Lut 2007

Witam!
Mam przyjemność przedstawić szanownym Kolegom kolejną część Identyfikatora Linii Lotniczych.
W Tym opracowaniu starałem się zebrać schematy malowania linii lotniczy używających Airbusa A340.
Pozdrawiam, Łukasz.
G@wron
Posty: 1169
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:40
Obserwuję: L621
Lokalizacja: Warszawa - EPWA

Baza maszyn w specjalnych malowaniach dostępna na naszej stronie internetowej.
Pozdrawiam, Łukasz.
Zablokowany