Co dalej z grupą ?

Tutaj dowiesz się czegoś więcej o nas i o naszej pasji.
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Wczesna wersja statutu dostępna jest już w dziale DOWNLOAD

Napisany na bazie serwisu prawo.hoga.pl, doszedłem do Sądu Koleżeńskiego. Wszelkie sugestie mile widziane ;-)
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
FL350
Posty: 257
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:30
Lokalizacja: Beskidy
Kontakt:

Grzegorz!

Jak zwykle profesjonalna robota. Sporządzony przez Ciebie statut wycisnął mi gały z oczodołów.

Mam nadzieję, że uda Ci się zebrać 14 członków założycieli. Właściwie to 13, gdyż mnie już masz na pokładzie.

A teraz kwestia składek członkowskich i organizacyjnych.

Jeśli zbierze się odpowiednia liczba osób i sumę kosztów podzieli się przez tą liczbę, koszty w przeliczeniu na jednostkę nie będą wielkie.
Myślę, że nasza pasja znaczy dla nas tyle, że możemy od czasu do czasu potrząsnąć mieszkiem.
Dla mnie osobiście może to być i 100 zł zamiast 10 zł rocznie, co i tak daje jakieś 8 złotych na miesiąc. Pudełko czekoladek kosztuje więcej.
Na razie więc poczekajmy aż będzie ostatecznie jasne jaka to dokładnie suma, no i oczywiście ilu nas jest.
Mam nadzieję, że do stowarzyszenia zechce przystąpić więcej osób, niż zainteresowało się projektem Rnav Map (20 włącznie ze mną).
Jest nas na tym Forum zarejestrowanych ponad 100 osób.
Każdy zapewne zadaje sobie pytanie: co da mi przystąpienie do stowarzyszenia?

Na to pytanie trudno jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć.
Wiele zależy od tego jak potoczą się jego losy i w jakich okolicznościach Rzeczywistości przyjdzie mu de facto meandrować.

Widzicie chyba jednak, że Grzegorz jest wyjątkowym profesjonalistą.
Jest osobą pełną zapału i niesłabnącego optymizmu. Do tego jest studentem kierunku lotniczego w Stolicy. Same sprzyjające okoliczności.
Swoją drogą nie wyobrażam sobie kogoś innego na stanowisku Szefa całego tego stadka. ;-)

Jeśli uda się nam zrzeszyć, na pewno osiągniemy jakieś cele.
Być może wywalczymy legalność udostępniania nagrań ze skanerów.
Może zdobędziemy zgodne z prawem identyfikatory, które w pewnych przypadkach pozwolą nam przebywać tam, gdzie niekoniecznie jesteśmy mile widziani.

A już na pewno, o czym Grzechu zdążył się przekonać po wizycie w ULC, posiadanie statutu stowarzyszenia otworzy nam drogę do starania się o cokolwiek.

Po prostu będziemy traktowani poważnie.

Teraz tylko od Was zależy czy zechcecie swoim udziałem zasilić szeregi Stowarzyszenia i tym samym nadać mu życie.
Kilun
Posty: 62
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:05
Lokalizacja: Bydgoszcz,SL.

Witam ,
Oczywiście, z niekłamaną satysfakcją piszę się na listę tak zacnego grona.
Grzegorz, brawo za pomysł.
Pozdrawiam,
Sebastian.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Blank
Administrator
Posty: 517
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:18
Lokalizacja: Choszczno

Ja także nie omieszkam zgłosić swojego akcesu do tego zacnego grona.
Pentax K10D+ MTO 11 CA
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Gwoli uzupełnienia wczesnej wersji alfa statutu (wiem, że jest dosyć spory objętościowo...):
jest tam kilka zapisów, których nie usuwałem, abyście widzieli jakie są możliwości działań, osobiście jednak sądzę że kwestie takie jak np. jednostki terenowe można ze statutu usunąć. W końcu nie jest nas znowu aż tak dużo, żeby zakładać oddziały terenowe działające na pewnych wydzielonych obszarach kraju, moim zdaniem powinniśmy stanowić jedną jednostkę, zwartą i dobrze zorganizowaną.

Ponadto stowarzyszenie jest podmiotem samorządnym i samo ustala struktury swojej władzy, dla przykładu nie usuwałem wzorcowych zapisów, jednak myślę, że Sąd Koleżeński (w oryginale nazwany sądem dyscyplinarnym...) nie jest nam potrzebny, a sam Zarząd Główny, powoływany na kadencję (wpisałem na razie 1 rok) będzie podzielony na prezesa, zastępcę i skarbnika (lub prezes + zastępca z funkcją skarbnika, ale myślę, że lepiej jest mieć więcej osób).

Jeżeli macie jakieś własne pomysły - wypowiadajcie się śmiało, bo ja latając od urzędu do urzędu mogę nie zauważać oczywistych rozwiązań.

Niestety dzisiejsze wizyty w radomskim sądzie nie przyniosły nic nowego, skierowano mnie do Krajowego Rejestru Sądownictwa w Warszawie... Po niedzieli zatem postaram się dowiedzieć więcej szczegółów, w tym finansowych.

A już dzisiaj w nocy, na podstawie na razie własnych przemyśleń, przygotuję statut w takiej formie, jaka na razie chodzi mi po głowie.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Właśnie odebrałem maila od Grim Jester'a, który pisze między innymi tak:
Grim Jester napisał:
Co do działalności pożytku publicznego - jest to jak najbardziej wykonalne. W statucie należy ująć prowadzenie działań mających na celu aktywizację młodzieży np. przez popularyzację lotnictwa, nie tylko przez rnav spotting ale np także przez organizowanie kółek modelarskich itp. Najważniejsze to podjąć współpracę z gminami - mają środki na wsparcie tego typu inicjatyw, mogą udostępniać też pomieszczenia itp. Samo uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego uzależnione jest od posiadania pewnego doświadczenia a to właśnie najłatwiej zdobyć przez współpracę z samorządami lokalnymi, inkubatorami przedsiębiorczości itp.Co do samej organizacji - nie wiem jak to planujesz zorganizować ale wydaje mi się, że trzeba w statucie ująć tworzenie jednostek terenowych - w ten sposób walne zgromadzenie członków można zastąpić zgromadzeniem delegatów. Ma to też sens z tego względu, że większość z nas skupiona jest w okolicy W-wy, Rzeszowa i Lublina. Przez organizacje terenowe również łatwiej byłoby podjąć współpracę z gminami. Samo stowarzyszenie daje też możliwość uzyskania wsparcia z Unii Europejskiej, np w ramach programu Młodzież, wkrótce wchodzi też Program Kapitał Ludzki - pod to wszystko można się sensownie podpiąć ale to kwestia dalszej przyszłości no i czy by się komuś chciało aż tak w to bawić. W razie czego służę pomocą bo fundusze europejskie to moja brożka ;)Na koniec wady całej imprezy. Stowarzyszenia mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości - jeśli w naszym gronie znajdzie się ktoś taki to bez problemów, gorzej, gdy trzeba by zatrudnić osobę do prowadzenia spraw finansowych - nie sądzę by się znalazł ktoś tak miły by nam pomógł za friko i tu właśnie mogłyby zacząć się schody - składki członkowskie mogłyby w pełni iść na pokrycie kosztów zatrudnienia.
Jak widać jest jednak sens prowadzenia jednostek terenowych.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
Grim Jester
Posty: 118
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:14
Lokalizacja: masz taką twarz???
Kontakt:

Oczywiście też pisze się do tego stowarzyszenia :-)
Niemilec Świętokrzyski

Deviant Art
Awatar użytkownika
Grim Jester
Posty: 118
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:14
Lokalizacja: masz taką twarz???
Kontakt:

Parę uwag odnośnie proponowanego Statutu Stowarzyszenia:

§5 - nie potrzebne zawężenie rodzaju organizacji z którymi dopuszczalna jest współpraca do takich samych lub podobnych, moim zdaniem lepiej sformułować to tak: "Stowarzyszenie może współpracować z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami".

§8 - jednostka terenowa nie powinna posiadać osobowości prawnej - zrodziłoby to mnóstwo komplikacji, od obowiązku wpisu do KRS na początek do konieczności prowadzenia odrębnej księgowości itd, Prawo o stowarzyszeniach dopuszcza istnenie jednostek terenowych pozbawionych osobowości prawnej.

Nazewnictwo
§8 - zbędne zawężenie do samolotów lecących na pułapie przelotowym - im ogólniejsze postanowienia statutu tym lepiej. Wydaje mi się też, że właściwiej wpisać spotting i spotter zamiast rnavspotting i rnavspotter.


Organy Stowarzyszenia
§19.1, lit. 1 - proponowałbym raczej Walne Zgromadzenie Delegatów wybieranych w określony sposób - będzie tak prościej i taniej, Walne Zgromadzenie Członków mozna zachować jako organ zbierający się w szczególnych sytuacjach.

§20.2, §23.2 - nie widzę sensu w ograniczaniu dopuszczalnej ilości kadencji - jeśli ktoś się sprawdzi na danym stanowisku to tylko naszą wolą będzie powierzenie mu dalszego jego sprawowania, nie ma powodów nakładać sobie tutaj ograniczeń

§26.7 lit.2 i §28.1 lit.2 - sprzeczność - albo jak w pierwszym przepisie Nadzwyczajne Zgromadzenie zwołuje Komisja Rewizyjna (trzeba w takim wypadku od razu określić formę - uchwała/postanowienie) albo Zarząd na wniosek Komisji. Istnienie obu tych możliwości jednocześnie w sytuacji konfliktowej mogłoby prowadzić do kwestionowania przez Zarząd legalności zwołania Walnego Zgromadzenia Członków/Delegatów bezpośrednio wskutek działań Komisji, mimo ich zgodności ze statutem. dopuszczenie tylko jednej możliwości uczyni zasady bardziej klarownymi. Ta sama sytuacja występuje w wypadku zwoływania Walnego Zgromadzenie przez 15 członków - tutaj lepiej od razu określić że 15 członków występuje z wnioskiem do Zarządu o zwołanie Walnego Zgromadzenia.

§29.2 i §29.4 - sprzeczność - lepiej byłoby "Zarząd powołuje ze swego grona Prezydium..."

§29.8 - w takiej formie to może nie przejść - lepiej "w uzasadnionych przypadkach (albo w szczególnych przypadkach) dopuszczalne jest zastąpienie posiedzenia Zarządu wideokonferencją bądź konferencją za pośrednictwem Internetu" - efekt będzie ten sam - to my decydujemy co jest a co nie jest uzasadnionym przypadkiem a nikt się nie doczepi, że Zarząd zbiera się wirtualnie.

§57.2 - w tej sytuacji sądzę, że Prezes Zarządu + dwóch członków Zarządu, natomiast co do czynności nie przekraczających granic zwykłego zarządu - wydaje mi się, że uprawniony do ich podejmowania powinien być jeden członek Zarządu - uprości to sprawę, poza tym członkowie Zarządu raczej będą w kontakcie ze sobą więc nie ma powodu komplikować załatwianie prostych spraw z pomocą podpisów dwu osób.


W gruncie rzeczy czepiam się szczegółów ale są to detale dość istotne, zwłaszcza, że rejestrując Stowarzyszenie w KRS powołujemy do zycia osobę prawną, która ma prawo m. in. występować w obrocie gospodarczym, dlatego wszystko musi być na perfekt. Poza tym ze względu na nasz przedmiot zainteresowania - lotnictwo i sposób realizowania tego zainteresowania - mamy jak w banku wzięcia nas pod lupę przez stosowne służby - lepiej żeby wszystko grało ;-)
A tak w ogóle - Grzesiu - wyrazy uznania, pomysł jest świetny :-)
Niemilec Świętokrzyski

Deviant Art
Zdun
Posty: 25
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:50

Również z chęcią dołącze do stowarzyszenia. Chyba "pietnastka" się uzbiera :-)

EDIT: Jeszcze pytanko do FL350, jakie miejsca miałeś na myśli mówiąć:
FL350 napisał:
Może zdobędziemy zgodne z prawem identyfikatory, które w pewnych przypadkach pozwolą nam przebywać tam, gdzie niekoniecznie jesteśmy mile widziani.</td>
Pozdrawiam - Piotrek :-)
Awatar użytkownika
Henry
Posty: 684
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:19
Lokalizacja: Dębno

Oczywiście nie mogłbym nie dołączyć :-)
Świetna robota . :-) Pozdrawiam
Pozdrawiam
-------------------------------------------
D80+MTO
AceKarol
Posty: 320
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:57
Lokalizacja: Częstochowa

Witam

I ja także jestem chętny.
Pozdrawiam,
Jetphotos | MTO + 350D
Awatar użytkownika
FL350
Posty: 257
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:30
Lokalizacja: Beskidy
Kontakt:

Zdun napisał:

jakie miejsca miałeś na myśli?
A nic konretnego, Piotrek. Wyobraźnia mnie trochę poniosła. Okolice lotnisk, jakieś zloty Stowarzyszenia, itp.

Mam lekki uraz po spottingu na Heathrow, gdzie w 2004 roku podczas filmowania startu 744 Qantasa przybiegła policja i poczułem zapach wymierzonej w siebie lufy karabinu automatycznego.
Wtedy poczułem, że pojęcie wolności zanteresowań nabrało relatywnego posmaku.
Nie miałem się za bardzo czym wylegitymować.
ODPOWIEDZ