O mnie, czyli jak to się zaczęło...

Tutaj dowiesz się czegoś więcej o nas i o naszej pasji.
Awatar użytkownika
RafalBel
Donator
Posty: 1298
Rejestracja: 12 października 2010, 20:27
Obserwuję: L980, M860,L999, BABKO/MEBAN-BIGLU, TOSPO-BABKO, GOTIX-ROE,
Lokalizacja: Warszawa/Bełżyce

Cześć. Jestem Rafał, mieszkam w Bełżycach w pobliżu Lublina. Mam 18 lat.
Obserwacją samolotów zainteresowałem się około 3 lat temu. Zaciekawiła mnie po prostu tak duża ilość samolotów na niebie. Jak sie pozniej dowiedziałem, krzyżują się nade mną 3 trasy lotnicze ;D
Z początków spottingu najbardziej utkwiły mi 747 Malaysian. Po 2 latach obserwacji zacząłem robić fotki. Przekonał mnie do tego Kuba (forumowy jkb). Najpierw przez lornetke, ale nie za fajnie to wychodziło. Postanowiłem kupić lunete, na początek wybrałem Yukona i jestem zadowolony. Podziwiam Was tu za te fotki, na widok których mi opada szczęka :)
Dzięki.

Obrazek

Obrazek
Canon EOS 7D Mark II / EOS 7D+Synta 8" + Powermate TeleVue 2x + Tamron 150-600 VC USD G2 + Canon 70-300 IS II USM
Awatar użytkownika
marcinspotter5
Posty: 55
Rejestracja: 03 stycznia 2012, 13:56
Obserwuję: L980 - M70 - P150 - Z71 - L981 - T720 - P733 + Skróty
Lokalizacja: Książ Wielkopolski

No to skoro wy to ja też :-) Było lato roku 2008, usłyszałem nad głową głośne huczenie, więc spojrzałem by zobaczyć co to. No i nagle zdziwienie! Jakieś 8 km nad moją głową smuga, która jeszcze trochę a uległaby iryzacji. Po kształcie maszyny wynikało, że był to B77W. Kiedy przestał być widoczny przypomniało mi się, że gdzieś kiedyś widziałem jakąś lornetkę w garazu u dziadka. Pobiegłem zapytałem o nią ,dziadek mi poszukał i z tak cały dzien spędziłem oglądając samoloty. Kiedy dzień się kończył poszedłem do domu .Nie znałem jeszcze wtedy strony flightradar24, więc wpisałem w youtube Samoloty pasażerskie i znalazłem pewien filmik ,nie znam tytułu ale były pokazane prawie wszystkie samoloty pasażerskie oraz Cargo z wypisanymi nazwami! Szybko zacząłem zapamiętywać ich nazwy i ukształtowanie im tak zacząłem spędzać dni z lornetką w ręku .Poznawałem coraz więcej samolotów i linii lotniczych ,aż pewnego dnia dowiedziałem się ,że samoloty mają wyznaczone wszystkie trasy po których się poruszają .Wydrukowałem sobie mapkę dróg linii lotniczych nad Polską, bardzo mi się to podobało !az nadszedł dzień w którym postanowiłem kupić coś lepszego do obserwowania .Była to luneta Vixen Handy Eye 15x50 było jeszcze ciekawiej! Kiedy dowiedzieli się o tym wszyscy moi koledzy w klasie zaczęli mnie nazywać pilotem ,co nie było przykre. Pokochałem samoloty i zacząłem marzyć o karierze pilota i tak zostało mi do teraz !!Kilka dni później dowiedziałem się o stronce flightradar24 od mojego nauczyciela matematyki ,kiedy przyszedłem do domu wszedłem na tą stronę i zdziwiłem się!! Poszukałem mojej miejscowości i zobaczyłem żel eci A388 Singapore , Było napisane wszystko! wysokość skąd i dokąd leci ,aż doleciał do mnie i naprawdę go zobaczyłem kilka dni później dowiedziałem się że ktoś taki kto obserwuje bądź fotografuje samoloty przez lunetę bądź teleskop nazywa się RNAV Spotterem !Widziałem, na youtube, że niektórzy robią z tego nawet filmy też bardzo tego chciałem więc założyłem konto na youtube. Potem kupiłem teleskop Opticon 50F600 oraz aparat Sony DSC-W50. Na początku było trudno ,ale jakoś doszedłem do wprawy, poprosiłem kolegę aby wrzucił ten filmik na youtube uzyskaliśmy 5 głosów na tak ale niestety kolega musiał usunąć filmik nie wiem z jakich powodów. Potem kupiłem teleskop Opticon 76F700 i znalazłem tę oto stronę, i na początku było trochę smutno bo namawialiście mnie żebym kupił lepszy sprzęt, a ja nie miałem kasy! W końcu się udało i kupiłem teleskop MAK 102 z czego jestem naprawde zadowolony .Kilka dni temu kupiłem nowy Aparat Canon PowerShot A590 IS, z niego jestem również zadowolony i tak oto zostałem jednym z was.
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2013, 21:20 przez marcinspotter5, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzęt: Sky-Watcher MAK 102/1300mm + Canon PowerShot A590 IS + Adapter
Drogi lotnicze: L980 - M70 - P150 - Z71 - L981 - T720 - P733 + Skróty
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Marcin, fajnie że podzieliłeś się swoją historią, ale proszę Cię o edycję i poprawę Twojego postu - głownie interpunkcje (przecinki) i ortografię. Poniżej zrzut ekranu, co podkreśliła mi przeglądarka jako błąd (pomijam nazwy własne jak Vixen).

Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
geo
Donator
Posty: 420
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:24
Lokalizacja: Mermet/Tczew
Kontakt:

Taka tam słit focia z rąsi jako wspomnienie z wakacji :D
konan 400D & 60D & rubinar 1000mm & synta 8"
http://geo.tcz.pl/projekt_2022/
Martius_28
Posty: 1
Rejestracja: 08 kwietnia 2014, 21:23
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Witam :)

Mam na imię Marcin, i ogólnie nie lubię pisać sam o sobie...no ale jak mus to mus ;) ...mam 30 lat, mieszkam w Rudzie Śląskiej i jeśli chodzi i RNAV to jestem kompletnym laikiem ;)

Samymi samolotami interesuję się od dziecka, począwszy od modelarstwa kartonowe, później RC i takie tam, samym spotingiem w bardzo luźnym znaczeni...u od ok. 2 lat. tj odkąd sprawiłem sobie teleskop :) - a jeśli chodzi o fotki...to ten etap dopiero przede mną :) ...sprzęt już jest, teraz tylko pogoda i nauka ;)

..no to by było chyba na tyle ;P pozdrawiam wszystkich
Synta 8" + EOS 60D :)
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Witamy Marcinie i zapraszam do udzielania się. Jeśli masz jakieś pytania, przewertuj forum. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, to śmiało pytaj :-)

Miłej zabawy.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
skyhammer
Donator
Posty: 1
Rejestracja: 14 sierpnia 2015, 06:59
Lokalizacja: małopolska

Witam serdecznie "starą" gwardię :-) .
Dominik91
Posty: 2
Rejestracja: 08 października 2015, 09:33
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć, moja przygoda z RNAV Spottingiem zaczęła się w zasadzie mimochodem. Jako, że posiadam sprzęt do obserwacji nocnych więc pewnego pięknego dnia postanowiłem, że zapoluję na samoloty. Od tak to się zaczęło. Obserwuję kiedy tylko mam czas. Nie mam może narazie jakiś spektakularnych fotek, ale z czasem będzie lepiej. Sprzęt jaki obecnie posiadam do obserwacji to Mak SW 90, statyw Vanguard i głowica Velbon PH-368. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Cześć,

koło Częstochowy masz strefę tankowania AWACSA zazwyczaj z K35R. Czasem też i tankują jakieś "palniki", więc korzystaj i filmuj. Oczywiście zapraszam do udzielania się.

vader :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
mpmomot
Posty: 71
Rejestracja: 15 maja 2016, 11:34
Obserwuję: 984, 985, 986, 744
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Witam serdecznie wszystkich maniaków RNAV

Mieszkam w Krakowie, i od kilku lat, najpierw przez lornetkę obserwowałem małe punkciki ze smugami. Tak to wyglądało, bo sprzęt jaki miałem nie był stworzony do obserwacji przelotówek. Z biegiem czasu i rozwijaniem się FR24 coraz bardziej wciągałem się w obserwacje a także fotografowanie. Samoloty stały się głównym moim hobby. Obecnie mój balkon jest głównym punktem obserwacyjnym i "studiem" fotograficznym. Oczywiście, podczas wyjazdów i urlopów nie zapominam o patrzeniu w górę :)

Wstępując do grona RNAV Spotters, mam nadzieję na pogłębianie swojej wiedzy w zakresie technik fotografowania, a udostępniając zdjęcia liczę na konstruktywna krytykę i uwagi.
Pozdrawiam
Marcin

Nikon D7100 + TAMRON 150-600 + Tamron18-300 + SIGMA 10-20 + Nikon Action 16x50
https://www.fotosik.pl/u/marcin_momot
Obrazek
maraft151
Posty: 2
Rejestracja: 23 stycznia 2017, 21:56
Obserwuję: M977, L980, L999, L856, M70, N191
Lokalizacja: Lublin

Witam wszystkich, dołączam do waszego grona po dlugim czasie samotnych obserwacji. Poczatki kilka dobrych lat temu to oczywiście lornetka Tento. Dziś już nasłuch radiowy, aparat oraz FR24. Bardziej aktywnie działam w okresie wiosna-lato. Będę się starał udzielać w miarę czasu i możliwości bo chęci są zawsze :)
Awatar użytkownika
RafalBel
Donator
Posty: 1298
Rejestracja: 12 października 2010, 20:27
Obserwuję: L980, M860,L999, BABKO/MEBAN-BIGLU, TOSPO-BABKO, GOTIX-ROE,
Lokalizacja: Warszawa/Bełżyce

maraft151 pisze: 31 stycznia 2017, 17:52 Witam wszystkich, dołączam do waszego grona po dlugim czasie samotnych obserwacji. Poczatki kilka dobrych lat temu to oczywiście lornetka Tento. Dziś już nasłuch radiowy, aparat oraz FR24. Bardziej aktywnie działam w okresie wiosna-lato. Będę się starał udzielać w miarę czasu i możliwości bo chęci są zawsze :)
W końcu kolejna osoba z Lublin FIR :-) Witamy. Jak coś, to wal na PW :-)

Obrazek

Obrazek
Canon EOS 7D Mark II / EOS 7D+Synta 8" + Powermate TeleVue 2x + Tamron 150-600 VC USD G2 + Canon 70-300 IS II USM
ODPOWIEDZ