Meteorologia i synoptyka w teorii

Czyli kiedy i gdzie można sie spodziewać czystego nieba....
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

Dział absolutnie poświęcony meteorologii od zaplecza, czyli co i jak się na niebie dzieje.
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

CHMURA BURZOWA - (Cumulonimbus) - No i zbliżamy się nieuchronnie do możliwości podziwiania pięknego zjawiska jakim jest burza, jednak aby nie było zbyt łatwo, najpierw musi powstać chmurka, któa nam tę burze przyniesie. Chmura ta napewno swoim wyglądem jak i pięknem zwróci na siebie uwagę więc napewno ją zobaczymy. Zacznijmy wogóle od tego jak powstaje chmura...No cóż pisano na ten temat wiele pism, przeprowadzano masę badań ale podstawową fozyczną zasadą tworzenia się chmury jest unoszenie się ciepłego powietrza ku górze, wiadomo że im wyżej tym chłodniej, a więc taki strumyczek ciep[łego powietrza zaczyna się szybko ochładzać co powoduje widoczne powstawanie pary wodnej. Oczywiście częśc pary się skrapla więc mamy do czynienia z kropelkami wody, które oczywiście mogą się ze sobą łączyć. Jęsli tzw "prąd wstępujący" jest niewielki (inaczej zwany termiką) chmura rozrasta się, ale nie powoduje opadów. Niestety gdy w powietrzu sporo wilgoci a prąd wstępujący silny mamy już niestrety do czynienia z powstawaniem jakże pięknej i groźnej chmury burzowej. To "dla niektórych "cholerstwo" potrafi wzbić się na 20 km do góry zahaczając o granice stratosfery i tu mamy ciekawostkę, dotarcie skroplonego powietrza do owej granicy powoduje że chmura zaczyna się spłaszczać tworząc własnie w ten sposób kształt kowadła (foto.1), oczywiście chmura burzowa nie musi wyglądem przypominać kowadła....Przy groźnych frontach atmosferycznych widzimy często wał chmur(łać - Arcus - foto.2) biegnący tuż za ładną pogodą, który niesie intensywne burze a co za tym idzie....silne ochłodzenieo,opady, silny wiatr i nagły spadek cisnienia.Drugim przykładem chmury burzowej nie mającej kształtu Kowadła jest chmura przypominająca kształtem kalafiora. Tu niestety sprawa się dosyć komplikuje...dlaczego?
a) nie każdy chmurowy "kalafior" jest chmurą burzową
b)nie wprawne oczy nie odróżniają Chmury kłębiastej od burzowej
stad pokaże tylko foto chmurki burzowej nie będącej kowadłem,a zarazem będacej "kalafiorem" (foto.3)
Zostawmy chmurkę, zajmijmy się powstawaniem błysku i grzmotu. No właśnie, dlaczego grzmi i dlaczego błyska? Otóż tak.

Unoszone kropelki pary wodnej pod wpływem chłodu zaczynają się skraplać (powstają krople wody(deszcz)), ium wyżej taka kropelka się uniesie tym bardziej się ochłodzi a co za tym idzie woda zamieni się w lód,w większości przypadków jest to grad...Każda absorbcja (przyswojenie) kolejnej kropelki wody bądź lodu powoduje zwiększenie jej masy. W końcu takowa kropla staje się na tyle ciężka, że spada w dół. Po drodze trtafia na unoszące się kropelki wody i gradzin, niekiedy obydwie jednostki trafiaja na siebie. Każde uderzenie wytrąca ładunek elektryczny (dół chmury ładuje się ujemnie a góra dodatnio), jeśli poroces przebiega i przebiega a natężenie prądu w chmurze przyjmuje wartości graniczne, chmura po prostu się rozładowuje, tak międzychmurowo jak i doziemnie...Pojawia się pytanie, jak to jest ze najpierw widzimy błyskawice a później słyszymy dźwięk. Błyskawica wytwarza niebotyczną temperaturę, co powoduje tzw fale uderzeniową, im błyskawica (piorun) jest bliżej obserwatora (nas) tym krócej między pojawieniem się błysku a usłyszeniem grzmotu. Dokładnego powstania fali uderzeniowej nie podam bo jest bo bardzo skomplikowane.(chętni mogą mnie na priv zapytac). Pamiętajmy, że mimo iż błyskawica jest piękna jest zarazem niebezpieczna. "To" piękno wytwarza setki tysięcy amperów. Jeden piorun złapany w "butelkę" jest w stanie zasilić w energie elektryczną Nowy York przez okrągły rok.

FOTO.1
Obrazek
FOTO.2
Obrazek
FOTO.3
Obrazek

Pozdrawiam wszystkich serdecznie
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

Każdy szanujący się łowca oraz obserwator burz winien koniecznie wiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa powinien zachować przy obserwacji owych zjawisk. Rozważmy dwie sytuacje.

1.OBSERWACJA BURZY W OTWARTYM TERENIE - Wobraźmy sobie sytuacje gdzie obserwator jest najwyższym punktem w okolicy, stoi na otwartym polu, dookoła nie ma dosłownie żadnego zabudowania. Burza znajduje się około 20 km od obserwatora (oczywiście w polu widzenia) powoli zmierzając w jego kierunku. Jak się ma zachować?

a) Pod żadnym pozorem obserwator nie powinien korzystać z telefonu komórkowego!!
b) Jeśli mamy do czynienia z burzą o charakterze frontowym (nad nami piękne niebo a chmura, którą widzimy i z której się błyska ma postać wału (ryc.1), bądz dookoła jest ciemno (średnica chmury pow 100 km) z każdą chwilą obserwator winien wycofywać się w kierunku swojego miejsca zamieszkania bądź w przypadku jednostki mobilnej - swojego samochodu.
c) Jeśli łowca bądź obserwator poczuje zmiany na swoim ciele - - - - mrówki na plecach, unoszenie się włosów bądź "dziwne" samopoczucie, winien jak najszybciej ukucnąć na czubkach palcy u nóg jak również dotknąć końcówkami palcy u rąk podłoża i lekko się pochylić.
d) jeśli burza zaskoczy obserwatora w górach ( nie daj Boże na jakimś szczycie) - winien on natychmiast udać się w dół i najlepiej skryć w leśnej gęstwienie bądź (co lepsze) w jasknii.

ryc.1
Obrazek

2.OBSERWACJA BURZY W ZAMKNIĘTYM TERENIE - Ta sytuacja ma miejsce gdy obserwator znajduje się w
a) domku jednorodzinnym oraz
b) bloku

Ad pkt.a).Bardzo często zdarza się, ludzie zamieszkujący domki jednorodzinne o słabszej a tym bardziej drewnianej konstrukcji bardzo boją się uderzenia pioruna a co za tym idzie spalenia dobytku. Uniknąć uderzenia pioruna np w "nasz" dom praktycznie się nie da, jedynie co można zrobić to założyć najprostszy i jabardziej skuteczny wynalazek jaki dotąd wynaleziono - Piorunochron - (Urządzenie chroniące budynki przed uderzeniem pioruna, przez odprowadzenie do ziemi prądu wyładowania o natężeniu rzędu kilkunastu tysięcy amperów. Najprostszy piorunochron to zaostrzony metalowy pręt, ustawiony pionowo w najwyższym punkcie zabezpieczanego obiektu, połączony z ziemią przewodem o znacznym przekroju poprzecznym (co najmniej 50 mm kwadratowych)) wynaleziony w XVIII w przez Benjamina Frnaklina.
Mieszkańcy jednak powinni bardziej uważać:
- nie korzystać z telefonu komórkowego (chyba, że bezwzględnie musimy)
- unikać przebywania w pobliżu okien
- unikać rozmów przez telefony stacjonarne jak i ze wszystkich urządzeń podłączonych do gniazdka linii wysokiego napięcia.

analogiczna sytuacja ma się do:

ad pkt b) Bloki są o wiele bardziej bezpieczne gdyż zajmują większą powierzchnię oraz wszystkie wyposażone są w piorunochron.

Życzę przyjemnej lektury
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

NIMBOSTRATUS - - - - - > (Ns) - chmurka ta jest nazywana warstwową ale również deszczową (warstwowo-deszczowa). Jest to bardzo ciekawa chmurka, od razu możemy powiedzieć że jest to ciągła, ciemna warstwa przesuwająca się po naszym niebie. Chmureczka ta jest zbudowana z kryształków lodu ale i oczywiście z kroplek wody. Niestety dla nas ta chmurka oznacza ciągłe i długotrwałe opady deszczu bądź śniegu. Wbrew opiniom chmura ta napewno nie da zjawiska burzowego. Często zdarza się, iż ludzie widząc chmurkę Ns i słysząc grzmot mylą ją i nazywają chmurką burzową..dlaczego? Otóż chmura Ns jest najniższą chmura występującą na całym świecie. Nad nią moga oczywiście rozbudowywac się potężne chmury burzowe----> Cumulonimbus (Cb). Przeciętny Kowalski nie mający pojęcia o meteorologii pomyli chmurę Nibbostratus z chmurką Cumulonimbus....gdyż CeBeka po prostu nie widzi. Połączenie chmurek Ns i Cb daje naprawde solidny i długi opad deszczu bądź sniegu. Ciekawym zjawiskiem chmury Ns jest występowanie pod nią chmurek - - - >Stratus fractus (postrzępiony stratus), dlatego zawsze widzimy postrzępiony dół chmury który zazwyczaj pędzi z niesamowitą prędkościa...Chmurka Nimbostratus jest bardzo ale to bardzo gruba- średnio około 5 km. Występuje ona na każdym ze znanych rodzajów frontów atmosferycznych.
Obrazek
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

No i wkraczamy powoli w anomalie....

Co to jest EL NINO?

El-Nino w dosłownym tłumaczeniu znaczy-chłopiec.Genezę tego zjawiska wyjaśnił Jacob Bjerknes. Zjawisko to przede wsystkim jest anomalią pogodową która występuje już od tysięcy lat. El Nino rozwija się, gdy wiejące na zachód pasaty słabną, a nawet zaczynają wiać w odwrotną stronę,wiąże się to również z tak zwaną Oscylacją Południową (powtarzające się ocieplenie i oziębienie powierzchni wschodniego i środkowego Pacyfiku,zjawisko wykrył i opisał przez sir Gibert Walker w 1923 roku).rozwija się, gdy wiejące na zachód pasaty słabną, a nawet zaczynają wiać w odwrotną stronę. Pozwala to na wędrówkę ciepłych mas wodnych zlokalizowanych normalnie w pobliżu Australii, wzdłuż równika na wschód, aż do wybrzeży Ameryki Południowej. Ta niezwykle ciepła woda wpływa na parowanie w miejscu powstawania chmur deszczowych, co z kolei zmienia typowy wzór atmosferycznych prądów strumieniowych w skali globalnej. Również w takiej skali, zmiany w natężeniu i kierunku wiatrów wpływają na warunki pogodowe. El Nino powoduje bardzo spore anomalie i zawirowania pogodowe, gdyż mimo tego, że wystepuje na Pacyfiku ma wpływ na pogodę całego świata. Przykłady:

- Ogromne susze w Australii
- Suche i Upalne lato w Europie (również w Polsce)
- długotrwałe susze na terenach afrykańskich
- Silne opady (powodziowe) w Azji - >(także w Polsce, szczególnie
latem).
Najsilniejsze El Nino wystąpiło na przełomie 1997-1998 roku, było odpowiedzialne za:
- rekordowe opady deszczu w Kalifornii
- potężne powodzie w Peru
- susze i gwałtowne pożary w Indonezji,
- tornada w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych

Co to jest zatem La Nina?

La-Nina to siostra słynnego El-Nino, w dosłownym tłumaczeniu to "dziewczynka". Jest zupełnym przeciwieństwem swojego froźnego brata. Pasaty wieją wówczas silniej niż zwykle co powoduje, że zimne masy wodne rezydujące normalnie u wybrzeży Południowej Ameryki rozciągają się aż do środkowych obszarów równikowego Pacyfiku. La Nina także zmienia warunki pogodowe w skali globalnej i wiąże się z nią mniejsza zawartość wilgoci w powietrzu, co powoduje mniejsze opady na wybrzeżach obu Ameryk. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że La Nina nie występuje automatycznie po El Nino, a efekty klimatyczne związane z tym ostatnim pozostaną jeszcze przez długi czas.
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
Awatar użytkownika
meteo_expert
Posty: 484
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:08
Lokalizacja: Zgierz k/Łodzi
Kontakt:

SKALA BEAUFORTA

Francis Beaufort urodził się 27 maja 1774 w County Meath w Irlandii a zmarł 17 grudnia 1857r. Był fizykiem jak i zajmował się meteorologią.Słuzył na takich jednostkach pływających jak HMS Colossus, HMS Latona i HMS Aquilon.
W 1805 roku powierzono mu dowództwo nad fregatą HMS (His Majesty's Ship w barwach Arabii Saudyjskiej) Woolwih na którym odbył wyprawę badawczą do Argentyny gdzie opracował pierwszą wersję skali siły wiatru, którą uzywamy do dnia dzisiejszego...Skalę siły wiatru jak i morze w pobliżu Alaski nazwano jego nazwiskiem.

Skala Beauforta jest ciekawym zagadnieniem, gdyż bez przyżądów pomiarowych, opierając się tylko na obserwacji np morza bądź obiektów lądowych, możemy w przybliżeniu podać siłę i prędkość wiaterku.

0 - Cisza.Wiatr: 0 - 0,2 m/s ;<1 km/h ;<1 węzeł.Wysokość fali: 0 m. Na lądzie panuje cisza.

1 - Bardzo słaby powiew.Siła wiatru: 0,3 - 1,5 m/s ; 1 - 5 km/h ; 1- 3 w. Wysokość fali: 0,1 - 0,25 m Objawy na lądzie: dym unosi się prostopadle w górę.

2 - Słaby wiatr. Siła wiatru: 1,6 - 3,3 m/s ; 6 - 11 km/h ; 4 - 6 w. Wysokość fali: 0,25 - 0,75 m Objawy na lądzie: odczuwa się powiew, liscie czasami delikatnie się poruszają.

3 - Łagodny wiatr.Siła wiatru: 3,4 - 5,4 m/s ; 12 - 19 km/h ; 7 - 10 w. Wysokość fali: 0,25 - 0,75 m Objawy na lądzie: liście drzew poruszają się.

4 - Umiarkowany wiatr Siła wiatru: 5,5 - 7,9 m/s ; 20-28 km/h ; 11-15 w. Wysokość fali: 0,75 - 1,25 m Objawy na lądzie: gałęzie drzew zaczynają się ruszać; wiatr unosi kurz i suche liście.

5 - Żywszy wiatr. Siła wiatru: 8 - 10,7 m/s ; 29 - 38 km/h ; 16 - 21 w. Wysokość fali: 1,25 - 2 m Objawy na lądzie: wyprostowują się duże flagi ; poruszają się gałęzie drzew

6 - Silny wiatr .Siła wiatru: 10,8 - 13,8 m/s; 39 - 49 km/h; 22 - 27 w. Wysokość fali: 2 - 3,5 m Objawy na lądzie: poruszają się grube gałęzie drzew; słychać świst wiatru na przedmiotach stałych.

7 - Bardzo silny wiatr. Siła wiatru: 13,9 - 17,1 m/s; 50 - 61 km/h; 28 - 33 w. Wysokość fali: 3,5 - 6,0 m Objawy na lądzie: poruszają się największe gałęzie drzew; idąc pod wiatr odczuwa się znaczny opór

8 - Gwałtowny wiatr .Siła wiatru: 17,2 - 20,7 m/s; 62 - 74 km/h; 34 - 40 w. Wysokość fali: 6 - 8,5 m Objawy na lądzie: kołyszą się pnie dużych drzew; łamią się gałęzie; chodzenie pod wiatr jest bardzo utrudnione

9 - Wichura .Siła wiatru: 20,8 - 24,4 m/s; 75 - 88 km/h; 41 - 47 w. Wysokość fali: 8,5 - 11 m Objawy na lądzie: wiatr łamie duże gałęzie drzew; zrywa i uszkadza dachy

10 - Silna wichura Siła wiatru: 25,5 - 28,4 m/s; 89 - 102 km/h; 48-55 w. Wysokość fali: 8,5 - 11 m Objawy na lądzie: wiatr wyrywa drzewa.

11- Gwałtowna wichura. Siła wiatru: 28,5 - 32,6 m/s; 103 - 117 km/h; 56- 83 w. Wysokość fali: >11 m. Objawy na lądzie: ech.... szkoda gadać

w latach 80- tych poszerzono ową skale do 17 stopni

stopień 13: 37-41.4 m/sek; 72-80 węzłów

stopień 14: 41.5-46.1 m/sek; 81 -89 węzłów

stopień 15: 46.2-50.9 m/sek; 90-99 węzłów

stopień 16: 51.0-56.0 m/sek; 100-108 węzłów

stopień 17: 56.1-61.2 m/sek; 109-118 węzłów

dopuszczalne jest określenie 18 stopni B w przypadku gdy prędkość wiatru przekroczy 118 w (lub 61.2 m/sek), jednakże 18-sty stopień nie występuje w tabeli.
MOJE METEO - - - - > http://www.exweather.eu

Obrazek
ODPOWIEDZ