Tytuł prasowy

Tutaj rozmawiamy o sprawach technicznych i nie tylko naszej strony internetowej.
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Wpis dotyczy precedensowego wyroku Sądu Najwyższego związanego z prowadzeniem serwisów internetowych.

W związku z wyrokiem Sądu Najwyższego, każda strona internetowa jest dziennikiem - gdy jej treść jest aktualizowana częściej niż raz na tydzień, lub czasopismem - gdy treść jest aktualizowana rzadziej niż co tydzień ale częściej niż raz do roku. Z tego powodu, administrator strony internetowej zostaje zobowiązany do zarejestrowania serwisu jako dziennik lub czasopismo, ze wszystkimi wynikającymi z tego tytułu konsekwencjami (np. automatycznie staje się on redaktorem naczelnym).

W zaistniałej sytuacji, poczuwam się do odpowiedzialności za dopełnienie formalności wynikających z wyroku sądu i zarejestrowanie naszej strony jako dziennika.
Z jednej strony wyrok można traktować jako zawracanie czterech liter ludziom, którzy tak naprawdę nie mają żadnych związków z dziennikarstwem, z drugiej jednak, umożliwia nam a nawet narzuca, abyśmy stali się dziennikiem i z tego tytułu mogli wydawać np. legitymacje prasowe :mrgreen: Normalnie ubaw na całego :lol:

Jednocześnie informuję, że redaktor naczelny jest odpowiedzialny za treść publikowanych artykułów, dlatego będę dokładał wszelkich starań, aby nic nie zakłócało naszego spokojnego forumowego życia (zresztą co tu się starać przy tak zgranym zespole ;-) , cieszę się że na Was trafiłem).

Więcej na temat postaram się napisać w przyszłym tygodniu, gdy odwiedzę swój sąd okręgowy.

Gorące podziękowania dla Radka (lowcyburz.pl) za zwrócenie uwagi na ten prawny niuans.
Ostatnio zmieniony 26 października 2007, 10:35 przez grztus, łącznie zmieniany 5 razy.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
KF
Posty: 401
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:42
Lokalizacja: Jasło

Świetnie!
Jak tak dalej pójdzie – to na Wielkanoc pójdziemy święcić kwadratowe jaja .

KF
Taka maÂła lupka 12"
Awatar użytkownika
Marta
Posty: 64
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:32
Lokalizacja: Natolin
Kontakt:

Ale jaja :lol: - to kiedy beda legitymacje prasowe? :-P
Pozdr,
MH
Awatar użytkownika
Grim Jester
Posty: 118
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:14
Lokalizacja: masz taką twarz???
Kontakt:

Nie demonizowałbym tego wyroku. Orzeczenia SN są wiążące jedynie dla uczestników konkretnego postępowania sądowego i nie stanowią one obowiązującej wykładni prawa. Sądy mogą się kierować (i zazwyczaj kierują się) orzecznictwem SN ale w przypadku tak kuriozalnych w skutkach orzeczeń często górę bierze zdrowy rozsądek sędziów. Sądowi Najwyższemu zdarzało się już wcześniej "rodzić" takie perełki, z których na dłuższą metę nic nie wynikło - dziennikarze przez jakiś mieli uciechę i na tym się problem kończył. Sądzę, że w tym przypadku będzie tak samo - wyegzekwowanie przepisów interpretowanych zgodnie z tokiem myślenia SN jest po prostu niewykonalne i przede wszystkim niecelowe.
Najlepiej po prostu poczekać - jeśli autorzy stron internetowych rzucą się je rejestrować wtedy można też zarejestrować forum, póki co nie ma powodów do paniki ;-)
Niemilec Świętokrzyski

Deviant Art
G@wron
Posty: 1169
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:40
Obserwuję: L621
Lokalizacja: Warszawa - EPWA

Po części Erneście masz rację, ale wyobraź sobie legitymację PRESS ze swoim nazwiskiem... :-D Wszystkie salony lotnicze świata stoją otworem... :lol:
Pozdrawiam, Łukasz.
Awatar użytkownika
Grim Jester
Posty: 118
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:14
Lokalizacja: masz taką twarz???
Kontakt:

Brzmi kusząco... ;-)
Niemilec Świętokrzyski

Deviant Art
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Ja ujmę to tak, już kiedyś o tym myślałem, aby z rnavspotters.pl zrobić coś, co dałoby możliwość posługiwania się legitymacją prasową, przestudiowałem jednak Prawo Prasowe i zaniechałem na pewien czas dalszych czynności. Orzeczenie SN jest więc z mojego punktu widzenia przychylne ;-) Byłem dziś w sądzie okręgowym, dowiedziałem się paru rzeczy, po weekendzie dopytam się jeszcze o szczegóły i zacznę działać.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
Blank
Administrator
Posty: 517
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:18
Lokalizacja: Choszczno

Taki identyfikator " PRESS" na ILA 2008 jak znalazł 8-)
Pentax K10D+ MTO 11 CA
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

W poniedziałek wniosek o rejestrację rnavspotters.pl jako tytułu prasowego został złożony w sądzie. Teraz pozostaje cierpliwie czekać.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1261
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Niniejszym ogłaszam, iż nazwa rnavspotters.pl została wpisana do rejestru dzienników i czasopism.
Odpowiednie informacje wymagane formalnie znajdą się niebawem na stronie internetowej, ponieważ jednak dopiero w poniedziałek będę mógł się tym zająć, zamieszczam je poniżej:

Tytuł: rnavspotters.pl
Redaktor naczelny i wydawca: Grzegorz Tuszyński
Adres i siedziba redakcji: 26-600 Radom, ul. Kaszubska 11 m.1
Częstotliwość ukazywania się: wydanie internetowe - aktualizowane codziennie

Po niedzieli podejmuję kolejne kroki.
Pozdrawiam!
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

Panie Redaktorze Naczelny, Koleżanki i Koledzy "dziennikarze" ;-) i stało się ;-) możemy chyba sobie pogratulować? ;-)
PawelB
Posty: 681
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:58
Lokalizacja: Bełżyce

Witam

Obrazek

:-)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ