Jaki kupić aparat i obiektyw?

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

Na Zdjęciu będzie ok, ale w wizjerze może być mały
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Dziwne trochę. Dlaczego widzimy mniej w wizjerze?
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
Awatar użytkownika
RafalBel
Donator
Posty: 1298
Rejestracja: 12 października 2010, 20:27
Obserwuję: L980, M860,L999, BABKO/MEBAN-BIGLU, TOSPO-BABKO, GOTIX-ROE,
Lokalizacja: Warszawa/Bełżyce

Jak chcesz, to Ci podrzucę po południu screen surowej fotki z gołej Synty przed obróbką, sam ocenisz. Na pewno nie ma się czego bać, od czego mamy crop, detali masę sie łapie Syntą ;-)

Obrazek

Obrazek
Canon EOS 7D Mark II / EOS 7D+Synta 8" + Powermate TeleVue 2x + Tamron 150-600 VC USD G2 + Canon 70-300 IS II USM
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem, ale masz na myśli fotografowanie w trybie Life View zamiast w wizjerze? Podeślij na FB lub @, z chęcią zerkne. Moje dane masz na profilu ;)
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
Sniekr
Posty: 84
Rejestracja: 09 grudnia 2018, 03:04
Lokalizacja: Lublin

Ja również zamierzam kupić teleskop + aparat jednak w moim przypadku obu tych rzeczy używałbym do przelotówek, ale i do fotografowania planet i obiektów głębokiego kosmosu. Czy Synta 8 (ew 10, jeśli różnica będzie duża) nada się oby tych rzeczy ?. Dużo ludzi poleca też Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 do obserwacji nieba jednak czy on nada się do przelotówek ?. Druga sprawa to aparat, tutaj cena ma ogromne znaczenie, dlatego nie sądzę, abym znalazł w miarę tani aparat do tego i tego, ale jak by ktoś mógł polecić najtańszy aparat do obu tych rzeczy to bym był wdzięczny. Na obecną chwilę używam P900 i uwielbiam ten aparat, to jednak gdzieś tam z tyłu głowy myślę już o kupnie lepszego sprzętu na przyszłość.
Zapraszam na Fanpage, na którym dodaję swoje zdjęcia związane z Lotnictwem, jeśli szukasz niesamowitych i zapierających dech zdjęć to cóż, tam ich nie znajdziesz :), ale wpadnij może ci się spodoba: https://www.facebook.com/Amatorska-Foto ... 36652195/?
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

poniżej link do rawa z gołej synty, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ze to nie jest stricte przelotówka a zniżanie do WAW na jakiś FL250.

https://drive.google.com/file/d/1gDLnIh ... sp=sharing
Sniekr pisze: 16 września 2019, 17:43 Ja również zamierzam kupić teleskop + aparat jednak w moim przypadku obu tych rzeczy używałbym do przelotówek, ale i do fotografowania planet i obiektów głębokiego kosmosu. Czy Synta 8 (ew 10, jeśli różnica będzie duża) nada się oby tych rzeczy ?. Dużo ludzi poleca też Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 do obserwacji nieba jednak czy on nada się do przelotówek ?. Druga sprawa to aparat, tutaj cena ma ogromne znaczenie, dlatego nie sądzę, abym znalazł w miarę tani aparat do tego i tego, ale jak by ktoś mógł polecić najtańszy aparat do obu tych rzeczy to bym był wdzięczny. Na obecną chwilę używam P900 i uwielbiam ten aparat, to jednak gdzieś tam z tyłu głowy myślę już o kupnie lepszego sprzętu na przyszłość.
przelotówki i astro foto trochę się kłócą, do przelotówek najlepszy jest montaż azymutalny(np dobson) a do zdjęć montaż paralaktyczny z napędęm i jakimś guidingiem taki montaż do synty 8 czy 10 kosztuje tyle co 2 synty 8 " (co najmniej HEQ5) inna sprawa że normalne aparaty cyfrowe słabo się nadają do takich zdjęć bo mają filtry IR a dużo DS właśnie robi się w tym paśmie
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
spinka
Posty: 494
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:07
Lokalizacja: Wrocław

@KamHer @Sniekr Nie mam najlepszego wzroku i chyba przeszedłem wszystkie etapy "hardway" to dorzucę coś z mojej perspektywy.

W zasadzie zacząłem Syntą 8 + APS-C 10Mpix, ale szybko doszedłem do wniosku że potrzebuję powiększenie i w wizjerze i na matrycy.
Budżetowy barlow GSO 2" x2 z opcją powiększenia koło 1,5x trochę pomógł, ale przy x2 było już za ciemno na 8" i w zasadzie robiłem zdjęcia tylko na x1,5. W międzyczasie kupiłem tanio aps-c 12Mpix z LiveView (LV nie sprawdza się w ogóle). Taki zestaw na jakiś czas wystarczył, ale wiedziałem już że trzeba było zacząć czymś mocniejszym, fociłem tak od końca maja 2017 do września 2017 (@KamHer jakbyś chiał przejrzeć zdjęcia na forum).

Astrofoto: dobson nie za bardzo, ale ja już miałem to nabyłem budżetową platformę paralaktyczną od Leszka J. http://lx-net.pl/eq0.html z korekcją w 2 osiach. Da się poćwiczyć temat, głównie zbierania materiału, nauki obróbki, stackowania, itp., ale trzeba naprawdę chcieć tego używać. Raczej nie jest to docelowe rozwiązanie, naświetlania do 5 minut, w przypływach szczęścia do 10
minut, ale do tego dodatkowo jest potrzebny guidecam, bez korekcji 2 minuty ekspozycji max. Do DS-ów potrzebne jest stabilne prowadzenie w długich okresach czasu, w przypadku planet to prowadzenie nie musi być takie idealne, ale potrzebne jest większe powiększenie i duża ilość krótszych ekspozycji więc guidecam zmieniał rolę na kamerkę planetarną.

Pewnym kolejnym półśrodkiem do astrofoto jest SkyWatcher StarAdenturer, można do 4,5kg powiesić na nim, raczej szerokie pole do max 200-300mm. Z guidingiem pewnie z P1000 by się dało coś wycisnąć, P900 przez brak RAWów pewnie gorzej.

Potem przyszło pytanie co mnie bardziej kręci, czy jednak rnav czy astro. Odpowiedź wspomogło zaświetlenie nieba w Poznaniu i koszt przejścia na wyższy poziom, który w przypadku astrofoto jest skarbonką bez dna (filtr wąskopasmowy potrafi kosztować więcej niż synta 8).

Teraz do rnav używam GSO 10" (trzeba zaznaczyć, że wymaga podniesienia lustra do używania bez barlowa, goła Synta 10" chyba jest ok bez podnoszenia lustra) + TeleVue 2" x2 + pełna klatka z potwierdzeniem ostrości. Ten zestaw mi bardzo odpowiada (większość zdjęć od końca lutego 2019) i już nie wymaga dalszych inwestycji.

Co prawda eksperymentuję już z powiększeniami x4 i x8, ale czekam na super warunki.

Co do łożyskowania - do Synty 8" też dość szybko zamontowałem tzw. obrotnicę meblową, ale nawet z nią prowadzenie za samolotami w GSO 10" jest o wiele płynniejsze, w zasadzie bez-oporowe.

Mi dużo daje też szukacz kątowy 90°, też jest to coś co chciałbym mieć od początku.

Dodam, że gdybym na samym początku wszedł w posiadanie zestawu dslr z aps-c >20Mpix + Tamron 150-600mm, to prawdopodobnie by mi to wystarczyło do rnav, bo autofocus i redukcja drgań często przebijają gołą Synte 8" + np. 12Mpix w moim przypadku. Jeszcze da się to rozbudować o telekonwerter x1.4/x2.0.

@KamHer Synta 8" jest super, ale zależy czy potrafisz się zatrzymać na tym etapie, jeśli za pół roku masz uznać, że jednak potrzebujesz soczewę x2 (i jak już to TeleVue 2" x2 niż barlow), bo np. samoloty latają częściej >15km-20km niż w zenicie, to f/12 w 8" a f9.6-f/10 w 10" jest znaczącą różnicą.

@Sniekr Napisałeś że szukasz oszczędności. Już przy średnio-zaawansowanym astrofoto głębokiego nieba potrafi się szybko zrobić spora dziura w kieszeni chyba niezależnie jakbyś nie podszedł do tematu. Trzeba też rozgraniczyć astro-obserwację i astro-foto, do obserwacji jak masz ciemne niebo wystarczy synta 8" 1200mm czy coś krótszego, nawet na dobsonie, do focenia już nie, ale ciemne niebo też jest wskazane. Jak masz P900 to spróbuj zbudować coś o nazwie barndoor ew. kup jakiegoś innego trackera jak StarAdventurer, SA mini, http://lx-net.pl/aw/aw1.html, czy coś podobnego i zobacz co z tego wychodzi na różnych ogniskowych i na jakie problemy się natkniesz. Przy okazji ogarniesz stronę software-ową.
Dodatkowo zauważyłem niesprzętową przeszkodę przy łączeniu astrofoto i rnavspotting - trzeba znaleźć czas na inne rzeczy a przynajmniej na sen.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
RafalBel
Donator
Posty: 1298
Rejestracja: 12 października 2010, 20:27
Obserwuję: L980, M860,L999, BABKO/MEBAN-BIGLU, TOSPO-BABKO, GOTIX-ROE,
Lokalizacja: Warszawa/Bełżyce

spinka pisze: 17 września 2019, 06:23 Dodam, że gdybym na samym początku wszedł w posiadanie zestawu dslr z aps-c >20Mpix + Tamron 150-600mm, to prawdopodobnie by mi to wystarczyło do rnav, bo autofocus i redukcja drgań często przebijają gołą Synte 8" + np. 12Mpix w moim przypadku. Jeszcze da się to rozbudować o telekonwerter x1.4/x2.0.
To mnie zaskoczyłeś totalnie :-) Z moich obserwacji wynikało jednoznacznie, że nawet z 24mpix + 600mm daje gorsze wyniki niż taki EOS 450D 12mpix czy 40D z 10mpix + gołe 8". Jednak dużo więcej mm robi większą robotę niż więcej mpix w tym przypadku, ale to subiektywne wrażenie.

Obrazek

Obrazek
Canon EOS 7D Mark II / EOS 7D+Synta 8" + Powermate TeleVue 2x + Tamron 150-600 VC USD G2 + Canon 70-300 IS II USM
Awatar użytkownika
spinka
Posty: 494
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:07
Lokalizacja: Wrocław

RafalBel pisze: 17 września 2019, 09:46 To mnie zaskoczyłeś totalnie :-) Z moich obserwacji wynikało jednoznacznie, że nawet z 24mpix + 600mm daje gorsze wyniki niż taki EOS 450D + gołe 8". Jednak dużo więcej mm robi większą robotę niż więcej mpix w tym przypadku, ale to subiektywne wrażenie.
Jak zaznaczyłem raczej nie mam sokolego wzroku, więc dla mnie "AF+VR na 600mm i 20Mpix" > "randomowo łapana ostrość na 1200mm i 12Mpix". Na początku września AirForce2 wrzuciłem jedno z 2500mm, drugie z 600mm, warunki były marne i fota z 600mm chyba bardziej mi się podoba, nie pamiętam co miałem gdzie podpięte. Tamron chyba więcej wybacza, błędów i warunków. Oczywiście to jest subiektywne wrażenie. ;-)
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

@Spinka, dziękuję za obserny wywód ;-) Przejrzałem twoje zdjęcia od Maja 2017 do Września 2017 i według mnie pod względem jasności oraz jakości robią robotę. Może się jeszcze na tym nie znam, ale brakuje informacji w jakiej odległości od Ciebie leciał samolot, którego fotografowałeś. Wtedy miałbym jakiś punkt odniesienia. Ale z tego co napisał @vader goła Synta bez Barlowa da radę zrobić zdjęcia do 30-40 km. Powiem tak, mi zależy bardzo na jakości dlatego na pewno nie będę robił zdjęć samolotów lecących dziesiątki kilometrów ode mnie, a które może by się dało złapać z odpowiednim powiększeniem. Już teraz obserwuje samoloty praktycznie tylko lecące w dobrze oświetlającym je słońcu dla samego komfortu i frajdy z obserwacji. Oraz lecące tylko nad moim ogórkiem (najdalej te 40 km ode mnie), a że z natury jestem leniem podejrzewam iż tak masywnego teleskopu nie chciałoby mi się taszczyć z miejsca na miejsce, by uchwycić jakiś dalszy przelot. Podejrzewam również że ustawienie ostrości na tak odległy samolot już może stanowić problem. Myślę że nawet jakby mi goła Synta nie starczała, to dokupie GSO 2x2 i myślę że to będzie to. Mam jeszcze jedno pytanko, tak jak pisałem parę wpisów wyżej posiadam EOSa 1300D 18mpx. Czy ten aparat jak najbardziej nada się do RNAV? I jakie dokładnie znaczenie ma puszka która robimy zdjęcia przelotówek? Domyślam się że rozdzielczości.
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
Awatar użytkownika
RafalBel
Donator
Posty: 1298
Rejestracja: 12 października 2010, 20:27
Obserwuję: L980, M860,L999, BABKO/MEBAN-BIGLU, TOSPO-BABKO, GOTIX-ROE,
Lokalizacja: Warszawa/Bełżyce

KamHer pisze: 17 września 2019, 11:00 Mam jeszcze jedno pytanko, tak jak pisałem parę wpisów wyżej posiadam EOSa 1300D 18mpx. Czy ten aparat jak najbardziej nada się do RNAV? I jakie dokładnie znaczenie ma puszka która robimy zdjęcia przelotówek? Domyślam się że rozdzielczości.
Nada się. Przy gołej Syncie najczęściej robisz fotki na ISO 100-200, więc na spokojnie te szumy ogarnie. 18 mpix w zupełności wystarczy. Jedynym minusem może okazać się dość mała ilość klatek/s, bo nie raz naprawde trzeba strzelić serie bo coś jest między chmurami, ciągnie iryzacje czy masz moonshota/mijanke. Ale to jakiś tam mały procent. No i mały wizjer, w porównaniu do serii XXD to spora różnica, nie mówiąc do XD.

Obrazek

Obrazek
Canon EOS 7D Mark II / EOS 7D+Synta 8" + Powermate TeleVue 2x + Tamron 150-600 VC USD G2 + Canon 70-300 IS II USM
Awatar użytkownika
spinka
Posty: 494
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:07
Lokalizacja: Wrocław

UPS MD11 z tego posta viewtopic.php?p=48705#p48705 20km

AVACS na końcu tego posta chyba x2 był wkręcony viewtopic.php?p=48730#p48730 ~24km

Gruba Lufa z tego viewtopic.php?p=48813#p48813 ~20km

CPA289, CSN331, CCA431, ETD72P chyba wszystkie były z GSOx2 z tego viewtopic.php?p=48833#p48833 po ~24km

Emirat tutaj chyba był >25km, Asiana ~20km viewtopic.php?p=48902#p48902

Trzecie zdjęcie, sam tam twierdzę, że 45km :shock: viewtopic.php?p=48998#p48998

Ten ostatni to rzadkość, żeby warunki pozwalały na takie szaleństwo, raczej o świcie jak powietrze stoi.
Najczęściej w ciągu dnia z >15km wychodzą, mi przynajmniej, takie jak ten AVACS.

*Te które są złapane w zenicie, widoczne od brzucha to 0km, te które widać pod kątem 45° są tak daleko jak i wysoko (FL*), przy ~20km ~22°, itd.
Zwróć też uwagę, jak są wykadrowane te bardziej z profilu, z dużą ilością nieba w okół, znak że coś chciałem ukryć. :-P

Niestety nie jestem pewien na 100%, które były gołą Syntą 8", kiedy na x1,5 czy x2.
:-D
ODPOWIEDZ