GSO 10" Podniesienie lustra głównego

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
LuckyLukas
Posty: 10
Rejestracja: 17 marca 2023, 17:30
Lokalizacja: Lubelskie Kraśnik-Annopol

Cześć,
Na początku chciałbym Was serdecznie powitać!
Sam fakt że zakładam ten wątek mówi jasno że jestem totalnym laikiem. Od pewnego czasu strasznie zafascynowało mnie fotografowanie samolotów więc sprawiłem sobie zabawkę w postaci GSO 10".
Z teleskopem w zestawie dostałem barlowa 2" x2 GSO
Jak już się przekonałem, po podłączeniu lustrzanki teleskop nie ostrzy. Dopiero jak podepnę barlowa to wtedy mogę złapać ostrość ale czas naświetlania musi być dość długi 1/160 żeby zdjęcie było względnie jasne ale oczywiście wychodzi totalnie nie ostre.
Przeglądając masę materiałów (tak mi się wydaję, bo siedzę już trzy dnia na różnych forach) dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy.
- muszę podnieść zwierciadło główne aby móc ostrzyć lustrzanką w ognisku głównym bez soczewki barlowa
- muszę dorobić reduktory (rozkręcam barlowa i łączę ring T2 ze srebrną tulejką) tu już tokarz mi dorabia

Teraz pytanie do weteranów tematu, ludzi którzy ową operację na swoim sprzęcie przeprowadzali.

Podniesienie lustra głównego.

Przeszukując wszystkie fora, nigdzie nie znalazłem konkretnej instrukcji jak to zrobić. Proszę Was o wyrozumiałość ponieważ nie chciałbym zepsuć teleskopu.
Konkretnie chodzi mi o śruby.
Jakie konkretnie trzeba użyć? Ile muszą być dłuższe? O ile trzeba podnieś lustro (gdzieś czytałem że optymalnie będzie 25 - 27mm
Jeżeli robiliście ten zabieg to wrzućcie proszę jakieś zdjęcia. Opiszcie krok po kroku co i jak
Reasumując sprzęt który posiadam
GSO 10"
NIKON D60 (tak wiem że trochę antyk :-P )
Barlow GSO 2" x2

Jeżeli konkretne informacje na temat podnoszenia lustra już tu są to proszę o jakiś link. Naprawdę nie chcę iść na łatwiznę, przeszukałem sporo internetu zanim zdecydowałem się na pisanie tego posta.

Z góry bardzo Wam dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

Ja już kupiłem z podniesionym lustrem, ale jest tak jak piszesz, wystarczy dać dłuższe śruby, u mnie dodatkowo nie ma śrub kontrujących tylko są dane mocne sprężyny
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
LuckyLukas
Posty: 10
Rejestracja: 17 marca 2023, 17:30
Lokalizacja: Lubelskie Kraśnik-Annopol

K_M, Dziękuję bardzo za odpowiedź i zdjęcie. Mam do Ciebie prośbę.
Na zdjęciu widzę, że masz zastosowane tulejki na których opiera się sprężyna. Czy mógłbyś podać mi długość tej tulejki i jej średnicę zewnętrzną?
Chciałbym zamówić sobie walec teflonowy lub poliamidowy, żeby takie tulejki dorobić, ale nie wiem jakiej średnicy.

Z góry serdecznie dziękuję
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

długość 22 mm średnica 21mm
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
SeToDr
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwietnia 2023, 07:09
Lokalizacja: Olsztyn

Witam
Nie trzeba podnosić lustra,nie trzeba ciąć tuby,wystarczy zastosować korektor komy,np taki DO-GSO 2 i po problemie.
Sprawdzone w astrofotografii,nie wiem jak się będzie sprawował w RNAV ,ale ostrzyć będzie bez podnoszenia lustra.Pozdrawiam.
GSO 8 / GSO 2x2 ED /SW Mak 90 / Canon 500D / Canon 7D / Canon 6D / Canon 300mm F4 / Tamron 150-600
LuckyLukas
Posty: 10
Rejestracja: 17 marca 2023, 17:30
Lokalizacja: Lubelskie Kraśnik-Annopol

Być może taki korektor kommy załatwi sprawę ale trzeba się liczyć z dość sporymi kosztami. Ponadto z tego co czytałem (może się mylę) to każda dodatkowa optyka może mieć negatywny wpływ na jakość zdjęcia, ale jak już pisałem pewnie się mylę!.
W moim konkretnym przypadku koszt podniesienia lustra zamknął się w kilkudziesięciu złotych 30-50.
Dla uzupełnienia wątku poniżej podaję modyfikacje jakim poddałem teleskop. Być może początkującym jak ja to się przyda.
W zasadzie najważniejsze to właśnie podniesienie lustra głównego co umożliwiło w końcu łapanie ostrości w ognisku głównym.
Ja lustro podniosłem o dokładnie 30mm, w tym celu zastosowałem tulejki teflonowe (banalnie proste do zrobienia w warunkach domowych) Zakupiłem walec teflonowy o średnicy 20mm jak pisał kolega K_M i pociąłem je na odpowiednie długości. Następnie wykonałem otwory wiertarką o średnicy 6mm. Do wymiany były również standardowe sprężynki które są zdecydowanie za słabe. Ja dokupiłem takie same na długość 12mm ale z drutu 1.5mm oraz śruby na odpowiednio dłuższe.

Obrazek
Obrazek

Kolejną i ostatnią modyfikacją są uchwyty do dźwigania tego kloca i w moim przypadku to również wykonane w warsztatowych warunkach z drutu zbrojonego rurki stalowej i kawałków płaskownika (sprawdzają się wybornie)

Obrazek

I jeszcze żeby móc podłączyć lustrzankę do barlowa ale z pominięciem tej dużej tulei z logiem, to znajomy tokarz dotoczył mi dwie redukcje które umożliwiają podłączenie do dłuższe jego części

Obrazek

Jak i tylko do tej krótkiej z samą soczewką.

Obrazek
Obrazek

W niedzielę 23-04-2023 pierwszy raz próbowałem łapać samoloty. Wiem że to nie odpowiednie miejsce ale jako pierwsze zdjęcia bez żadnej obróbki (jedynie je przyciąłem troszkę) wstawię właśnie tu, kolejne oczywiście w odpowiednich wątkach. W sumie uczyłem się łapać te bestie całą niedzielę, łącznie zrobiłem około 600 zdjęć :shock: :-x i jak na pierwszy raz to dosłownie z kilku jestem zadowolony. Ale nie poddaje się, frajdę miałem przednią. Mam nadzieję że będzie tylko lepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie!
SeToDr
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwietnia 2023, 07:09
Lokalizacja: Olsztyn

Też się nad tym zastanawiałem, / podniesienie lustra / , ale doszedłem do wniosku,że gra nie warta świeczki,może być z tego więcej szkód niż pożytku. Wolę zakupić Barlowa ,bo wcześniej czy później i tak się przyda. Modyfikację jakieś będą,zapewne na początek zainstaluję uchwyty...te twoje nieźle wyglądają.
GSO 8 / GSO 2x2 ED /SW Mak 90 / Canon 500D / Canon 7D / Canon 6D / Canon 300mm F4 / Tamron 150-600
Awatar użytkownika
misiek153
Moderator
Posty: 570
Rejestracja: 27 maja 2012, 23:38
Lokalizacja: Kraków

LuckyLukas pisze: 25 kwietnia 2023, 20:51 Ja dokupiłem takie same na długość 12mm ale z drutu 1.5mm oraz śruby na odpowiednio dłuższe.
Gdzie kupowałeś śruby z takimi uchwytami? Pamiętasz jaką mają długość?
Ostatnio zmieniony 04 maja 2023, 14:37 przez misiek153, łącznie zmieniany 1 raz.
CANON EOS 80D + GSO 10" i SYNTA 8", TAMRON AF 18-270 Di II VC PZD, TAMRON 100-400 F/4.5-6.3 Di VC USD, OLYMPUS 12x50
Awatar użytkownika
karolo95
Posty: 273
Rejestracja: 06 maja 2011, 14:07
Obserwuję: ABERO, ETUBO, BOKSU-DIBED
Lokalizacja: Górki

Jeśli będziesz miał pytania na temat Barlowa GSO 2" to zgadamy się na jakąś rozmowę. Swego czasu zjadłem na nim zęby, gdzie większość mówiła, że nie da się nim focić. Nie jest szczytem marzeń, ale po odpowiednim połączeniu może być i masz jakieś 1.7-1.8x. Wtedy musisz mieć połączona srebrna i czarna część z soczewka razem, a bezpośrednio na srebrna część bagnet do aparatu.
Pentax K-3 + 10" + Televue Powermate 2x
EOS 6D, EOS R + Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD G2
INSTAGRAM
Awatar użytkownika
misiek153
Moderator
Posty: 570
Rejestracja: 27 maja 2012, 23:38
Lokalizacja: Kraków

Czy ktoś z użytkowników GSO mógłby mi zmierzyć jaką ma długość śrub? Moje mam wrażenie, że są trochę za krótkie i w dwóch mi się gwint "popsuł" przy próbie wkręcenia po czyszczeniu lustra, także do dobry moment na wymianę ;-)
CANON EOS 80D + GSO 10" i SYNTA 8", TAMRON AF 18-270 Di II VC PZD, TAMRON 100-400 F/4.5-6.3 Di VC USD, OLYMPUS 12x50
SeToDr
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwietnia 2023, 07:09
Lokalizacja: Olsztyn

U mnie
białe - 20mm
czarne - 15mm do dwóch podkładek
Takie długości mają widoczne na wierzchu gwinty
GSO 8 / GSO 2x2 ED /SW Mak 90 / Canon 500D / Canon 7D / Canon 6D / Canon 300mm F4 / Tamron 150-600
SeToDr
Posty: 18
Rejestracja: 20 kwietnia 2023, 07:09
Lokalizacja: Olsztyn

Zapomniałem dodać...
...że na czarnych są założone po 2 metalowe podkładki więc może też mają 20mm
GSO 8 / GSO 2x2 ED /SW Mak 90 / Canon 500D / Canon 7D / Canon 6D / Canon 300mm F4 / Tamron 150-600
ODPOWIEDZ