Spotting - lornetka.

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Nie powiem Ci, bo do końca sam nie wiem. Na pewno nie uzyskasz jakieś szałowej jakości. Zdjęcia będą wychodzić pewnie porównywalnie do takich robionych przez lornetkę. Ja nie radził bym kupować tej lunety. Bo za takie pieniądze miałbyś już nówkę sztukę Synte 8". A po drugie uwierz, że obserwacja dwoma oczami jest o wiele bardziej komfortowa niż jednym. Wiec na tą chwile polecałbym lornetkę, a jak znajdziesz miejsce na teleskop to wtedy się coś pomyśli ;)
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
Awatar użytkownika
boryfik
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lipca 2009, 22:12
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Patrząc czysto technicznie pod kątem robienia zdjęć zastanowiłbym się mocno nad światosiłą takiej lunety. Mam Yukona 20-50x50 i przy powiększeniu w okolicach 30x i więcej ilość światła dramatycznie spada. Wiem, że 50 to nie 100 ale nie oczekiwałbym cudów. Na plus oczywiście mobilność. KamHer ma rację co do stosunku ceny do jakości. Za 1200 zł kupisz używkę syntę i używkę lustrzankę (np. Canon 400D) i gwarantuję Ci, że zdjęcia będą o niebo lepsze od tych z Yukona. A jeśli kwestia miejsca na teleskop jest decydująca to podobnie jak kolega postawiłbym na obserwację. Co dwoje oczu to nie jedno - za 500 zł kupisz Celestrona (np. 20x80) z prętem stabilizującym i będziesz cieszył się z obserwacji.
TPL 20x80, Celestron 15x70, UBC125XLT
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Tylko jeśli chodzi o optykę lornetek, lepiej wydać więcej niż mniej. Typowo do obserwacji używam Olympusa 12x50 EXPS I i bardzo sobie go chwalę w takich obserwacjach. Oczywiście równie dobrze lubię pooglądać samoloty przez Synte czy SCT, powiększenie 60x daje już dużo frajdy i szczegółów. Zdecydowanie polecam się wybrać do teleskopy.pl czy innego sklepu, deltaoptical ma salon względnie niedaleko Warszawy. Albo inne sklepy z optyką/sieciówki, które również posiadają lornetki.

PS. @Darek_Rz sie nie zgadza, ale to już ponad 100latek, więc trzeba wybaczyć :-P
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
KarolK
Posty: 16
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 20:46
Lokalizacja: Warsaw

Dzięki za porady, póki co będę musiał odłożyć zakup teleskopu, a co do lornetki, sam nie wiem, pewnie też się nie zdecyduję. Robienie zdjęć i obserwacja to coś co chciałbym robić :-)
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Przede wszystkim nie ma się co śpieszyć z zakupem. Poczytaj opinie, popytaj użytkowników jakich lornetek używają i czy je polecają. Na pewno nie stracisz kupując lornetkę nawet jeśli w przyszłości zaopatrzysz się w teleskop i będziesz pstrykał foty. Jest ona dobrą alternatywą do tego że jeśli nie ma warunków do fotografowania to można sobie popatrzeć. Do tego jest mobilna i zabieranie jej gdziekolwiek nie jest tak problematyczne jak w przypadku synty :P
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
KarolK
Posty: 16
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 20:46
Lokalizacja: Warsaw

Jeżeli chodzi o teleskop - zależy mi na czymś mniej gabarytowym, czy takie jak poniżej byłoby w porządku ?

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... KMAK102EQ2

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20czk%202

Synty są duże i dość ciężkie. A te powyżej można chyba do szafy nawet schować :-)

Jeżeli chodzi o aparat mam niestety Nikona Coolpix B500, więc nie wiem czy się sprawdzi.
Awatar użytkownika
boryfik
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lipca 2009, 22:12
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

MAK + lustrzanka zadziała bez problemu, MAK i bezlusterkowiec (taki jak Twój Coolpix) to raczej ciężki temat. Nie wiem czy ktoś tu na forum przerabiał podpinanie bezlusterkowca do teleskopu, bo to zadanie z gatunku ekstremalnych i raczej nie zdających egzaminu.
Może używany MAK i używana lustrzanka?
TPL 20x80, Celestron 15x70, UBC125XLT
KarolK
Posty: 16
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 20:46
Lokalizacja: Warsaw

Używaną lustrzankę jeszcze jestem w stanie sam kupić, ale teleskop ?

Raczej nie będę wiedział na co zwracać uwagę.

Chyba, że Tutaj ktoś ma ewentualnie na sprzedaż ?
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Teleskop na forach astro śmiało kupuj i to używane. Ludzie zazwyczaj dbają o optykę. No i zawsze możesz zapytać tutaj.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
KarolK
Posty: 16
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 20:46
Lokalizacja: Warsaw

Pomijając kwestię aparatu, czy te dwa teleskopy które wymieniłem wyżej są w porządku do takiej obserwacji, że tak się wyrażę "balkonowej".

Szczególnie interesuje mnie Wasza opinia na temat tego poniższego :

https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... %20czk%202
Awatar użytkownika
KamHer
Posty: 50
Rejestracja: 30 czerwca 2019, 10:53
Obserwuję: L984, M984, P193, T710, Q10, T709
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

Jak już tak się uparłeś na teleskop do obserwacji to tak, myślę że będzie dobry, jednakże będziesz musiał dokupić montaż azymutalny pod tubę który trochę kosztuje. Rozumiem że nie masz gdzie przechowywać dużego teleskopu ale czasem warto poczekać, zorganizować miejsce a nie działać pochopnie. Bo dobry komplet do obserwacji i robienia luźnych zdjęć można skompletować do lekko ponad 1500 zł jeśli kupiłbyś używki. A obecnie warto zadowolić się loretką która da ci pewnie lepsze wrażenia niż ten MAK.
Synta 8" + Canon EOS 1300D, Celestron SkyMaster 25x70
KarolK
Posty: 16
Rejestracja: 26 stycznia 2020, 20:46
Lokalizacja: Warsaw

Dzięki za odpowiedź, może tak to wygląda, że się upieram, ale zawsze Wasze porady sprowadzą na ziemię hehe.

Nie będę robił nic na siłę i póki co pomyślę tylko nad lornetką :)
ODPOWIEDZ