Celestron Skymaster 25x70 warta zakupu?

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
HardManiac
Posty: 6
Rejestracja: 21 stycznia 2018, 09:46
Lokalizacja: małopolska

Na wstępie jestem tutaj nowy na tym forum i pragnę was wszystkich przywitać, a wiec witam wszystkich użytkowników tego forum ;-) .

A teraz do rzeczy, jestem szczęśliwym ;-) posiadaczem lornetki Celestron Skymaster 15x70, z której jestem bardzo zadowolony, aczkolwiek zakupiłem ja głównie do obserwacji astronomicznych i sprawdza się naprawdę dobrze, ale do oglądania samolotów na wysokościach przelotowych tez daje rade :-> .
Jak to niektórzy mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia i teraz się zastanawiam, czy zakupienie większego brata czyli Celestron Skymaster 25x70 do oglądania przelotówek będzie dla mnie użytkownika Celestron Skymaster 15x70 czymś dużo lepszym?
Domyślam się, ze większe powiększenie da mi zobaczyć więcej szczegółów samolotów ?

A więc warto zakupić tego Celestron Skymaster 25x70 ?
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Cześć i witaj na forum :-) O ile Celestron 15x70 ma dobre opinie to 25x70 już bardzo złe. Miałem okazję przez niego patrzeć i nigdy więcej do niej nie wrócę. W skrócie ma bardzo słabą jakość obrazu.
Oczywiście zawsze możesz kupić i odesłać jak Ci się nie spodoba. Chociaż wg mnie nie warto tracić czas i parę pln za przesyłkę.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
HardManiac
Posty: 6
Rejestracja: 21 stycznia 2018, 09:46
Lokalizacja: małopolska

W skrócie ma bardzo słabą jakość obrazu. Mógłbyś to rozwinąć? Bo z tego co wyczytałem to jest ona nieco ciemniejsza .
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 851
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

mam ją jakieś 6 lat, jak na lornetkę za 400zł o tych parametrach to jest całkiem spoko, obraz ma wyraźny żółty zafarb, ostrość jest mniej więcej do 2/4 3/4 pola. bardzo słaba jest guma która którą obłożona jest cała lornetka, po czasie się rozciąga i widać fałdy oraz szczeliny (przyłączeniu tubusów z obudową przymantów)
ma strasznie małą odległość odsunięcia źrenicy, do tego stopnia że muszle oczne trzeba przegiąć bo przeszkadzają, a w takiej pozycji odpadną po kilku latach
przy powiększeniu 25 już trzeba mieć statyw albo jakiś żuraw, bo nawet podparcie nie stabilizuje wystarczająco ręki

gdybym miał 15X70 to raczej nie warto było by mi przechodzić na 25X70, ale to już twoja osobista decyzja
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Zgadzam się z tym co napisał K_M. Dodatkowo jest w sieci wiele opisów, na tym forum też - chociaż już zdjęcia nie działają.

viewtopic.php?f=2&t=902

Na sąsiednim forum też jest dość obszerny temat z lornetkami - http://lotnictwo.net.pl/3-tematy_ogolne ... tka-6.html

HardManiac jeśli masz możliwość to przyjedź do Krakowa, tylko upewnij się że np. teleskopy.pl albo astrokrak.pl ma ją na stanie, aby się samemu przekonać.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
HardManiac
Posty: 6
Rejestracja: 21 stycznia 2018, 09:46
Lokalizacja: małopolska

Dziękuję Panowie za odpowiedzi, obecnie raczej pozostane przy moim Celestronie.
Obecnie poszukuję również teleskopu i zdecydowałem sie na Synte 8", i zastanawiam sie czy do obserwacji samolotów tez sie nada? :)
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Oczywiście nada się, ale obraz będzie rzeczywisty odwrócony. Czyli "do góry nogami" oraz odwrócony prawo/lewo ;-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
HardManiac
Posty: 6
Rejestracja: 21 stycznia 2018, 09:46
Lokalizacja: małopolska

Czyli trzeba by dokupic soczewek protestującą ?
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 851
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

jeżeli byś chciał mieć normalny obraz to tak, niestety te soczewki prostujące trochę psują jakość
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Do obserwacji wizualnych lepszy byłby MAK/SCT z kątówką. Wtedy obraz jest prosty.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
HardManiac
Posty: 6
Rejestracja: 21 stycznia 2018, 09:46
Lokalizacja: małopolska

Aha rozumiem, teleskop glownie chce zakupic do obserwacji astronomicznych, a na samoloty zerkać w wolnym czasie. :)
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

W takim wypadku zdecydowanie lepiej wybrać Syntę 8". Obraz odwrócony samolotów jest dość kiepski, ale jak chcesz to robić sporadycznie, to da się przeżyć. Sam kiedyś tak patrzyłem na samoloty :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
ODPOWIEDZ