co moge poprawić

W tym dziale zadajemy pytania - jeden temat jedno zagadnienie
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Witam wszystkich. Jestem zupełnie nowy, jeśli chodzi o praktykę. Od dłuższego czadu czytam wasze forum i wciągnęło mnie to.
Mieszkam na stałe w Holandii i jest tu parę kanałów przelotowych nad głową. Od wczoraj jestem posiadaczem nowej synty 8, kupiłem też na późniejszy czas soczewkę tele vue powermate. Dzisiaj pierwszy raz stałem na tarasie z syntą i canonem eos 50 d. Przez dluuuuugi czas nie mogłem wycelować w samolot. Po paru godz. udało się zrobić parę fotek. Na fotach mam trochę ziarna, a przy iso 100 / czas 500 powinno być ok. Co można poprawić oprócz praktyki oczywiście. Niestety nie wiem jak dodać zdjècia. Proszę o pomoc.
pozdr
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2018, 20:48 przez vader, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Edytowałem błędy ort., stylistyczne i parę innych. Proszę na to zwracać uwagę, bo z czasem tego typu posty mogą być usuwane bez ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Cześć,

miesiąc temu MrRogalik założył bardzo podobny temat. Proszę poczytać o nim - viewtopic.php?f=27&t=1333

Zamieszczanie zdjęć - viewtopic.php?f=1&t=476

Co do ziarna na zdjęciach, to zawsze się pojawi, jeśli bardziej agresywnie obrabiasz zdjęcie.

PS. Przeczytaj proszę powód edytowania Twojego posta.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

vader pisze:Cześć,

miesiąc temu MrRogalik założył bardzo podobny temat. Proszę poczytać o nim - viewtopic.php?f=27&t=1333

Zamieszczanie zdjęć - viewtopic.php?f=1&t=476

Co do ziarna na zdjęciach, to zawsze się pojawi, jeśli bardziej agresywnie obrabiasz zdjęcie.

PS. Przeczytaj proszę powód edytowania Twojego posta.
Moje pierwsze foto
Obrazek

Dzieki bardzo poczytam troche

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2018, 21:43 przez vader, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę nie pisać pod pod postem w tak krótkim odstępie czasu.
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Witam wszystkich. Proszę o pomoc ponieważ uważam że ciągle coś nie tak robię.
Może ustawienia aparatu złe albo....sam nie wiem .Zacząłem focenie ok dwa m-ce temu więc praktyka oczywiście potrzebna, której mi brak. Na razie synta 8 i canon eos 50 D, bez powermate. Używam czasu 500 ISO 100.
Parę moich fotek. Te ostatnie jest z barlow soczewką czas 500 i iso 160
Proszę o krytykę i poradę.
Dzięki
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk
Ostatnio zmieniony 04 marca 2018, 17:31 przez knx08, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Mała korekta ;)
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

qtr787 wyszedł ci ładnie
reszta wydaje się że mocno odszumiona, (ewentualnie kompresja)
z takich czysto technicznych porad, to jak trzymasz teleskop w pomieszczeniu gdzie jest dużo cieplej niż na zewnątrz, to trzeba chłodzić teleskop, a już podczas wykonywania zdjęć trzeba synte trzymać w cieniu bo się od słońca nagrzewa i wtedy zdjęcia wychodzą nieostre pofalowane itp. a i jak często wozisz teleskop obijasz itp. to trzeba robić tzw. kolimację
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Trzymam go na tarasie i ok. godz schładzam itp. Kolimacja też czésto sprawdzam ,lustro czyste a co do odszumiania to zabardzo nic nie robie ,może troszke wyostrzenie i kolor nic wiécej. Zdjécia z pilota serie po 2-3 i ciágle pokrétłem ostrość i za i przed na 30 zdjéć jednego samolotu jakieś dwa wyjdà . Ale jak zrobić żeby zawsze były ostre jak np. to jedno.??? Pozdrowienia i dziéki

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk

Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

prezes pisze: 04 marca 2018, 19:37 Trzymam go na tarasie i ok. godz schładzam itp. Kolimacja też czésto sprawdzam ,lustro czyste a co do odszumiania to zabardzo nic nie robie ,może troszke wyostrzenie i kolor nic wiécej. Zdjécia z pilota serie po 2-3 i ciágle pokrétłem ostrość i za i przed na 30 zdjéć jednego samolotu jakieś dwa wyjdà . Ale jak zrobić żeby zawsze były ostre jak np. to jedno.??? Pozdrowienia i dziéki

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk
mi np. też wychodzą 2 na 30 40 zdjęć, czasem w ogóle nic się nie nadaje pomimo że w wizjerze było teoretycznie ok, nie ma opcji żeby każde zdjęcie było ok nawet jakbyś miał EF1200 IS
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Dzieki bardzo ale niekiedy widze że fotki kolegów w dziedzinie rnav sá idealnie czyste ,ostre ,gładkie. Dlatego pytanie gdzie błád. Gdy jestem na Schiphol na lotnisku z mojim objektywem canon ef 300 f 4,0 IS USM mój poczciwy eos 50 d robi super czyste fotki takie jak niektórzy koledzy przez synte. Dlatego myśle po nocach dleczego ten szum i ostrość nie taka. Jeśli oprócz praktyki coś jeszcze można zmienić na lepsze.Myślałem o nowym eos 5 d mark 3 ,ale czy to poprawi jakośč zdjéć??

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk

Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Zacznijmy od tego, żebyś poprawił swoją pisownię ortograficzną wraz z polskimi znakami i poprawną interpunkcją. To, że mieszkasz w Holandii i piszesz przez tapatalk, nie usprawiedliwia tego jak wyglądają Twoje wypowiedzi. Proszę zwrócić na to uwagę i poprawić posty. Szanujmy się, bo będę kasował posty! :-)

A co do fotek, to bardzo dużo zależy od obróbki zdjęć. Wrzuć na jakiegoś dropboxa czy inny system jakąś fotkę w formacie RAW. Sam się przekonasz. Nie mogę znaleźć linku do poradnika od Mirona, niech ktoś podrzuci :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Co do pisowni to przepraszam.Zwrócę na to uwagę.Pozdrawiam.

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk

Awatar użytkownika
Scorpio86
Posty: 1940
Rejestracja: 22 grudnia 2013, 22:30
Obserwuję: M860, L980, L999
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

vader pisze: 04 marca 2018, 21:46Nie mogę znaleźć linku do poradnika od Mirona, niech ktoś podrzuci :-)
http://spotting.net.pl/files/obróbka.pdf
Blog: http://scorpio86-planespotting.blogspot.com (zdjęcia, nowe malowania, ciekawostki oraz wiele innych informacji:))
Awatar użytkownika
PM
Donator
Posty: 977
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 21:22
Lokalizacja: PO/ZG

Prezes, co do różnicy w jakości fotek robionych na lotnisku a przelotówkami. Na lotnisku od samolotu dzieli cię maksymalnie kilkaset metrów, od przelotów przy sprzyjających okolicznościach około 9km. Przy tak dużej odległości w powietrzu mogą dziać się różne rzeczy typu zanieczyszczenia, falowanie, wilgoć itp itp, których gołym okiem może nie być widać. A im więcej mm ogniskowej tym bardziej takie rzeczy "wychodzą" na zdjęciach. Warunków meteo nawet najlepszym sprzętem nie przeskoczysz.
ODPOWIEDZ