"Poręczna" hybryda do wizuala

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
spinka
Posty: 494
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:07
Lokalizacja: Wrocław

Cześć,

Od czasu gdy zacząłem używać Synty, a robienie zdjęć obiektywem 400mm zdarza się mi rzadziej i tylko gdy coś leci badzo nisko/blisko, to wytworzyła się u mnie taka drażniąca nisza. Są sytuacje gdy wiem, że zdjęcia i tak nie zrobię, bo zasięg Synty mam ograniczony ścianami, a moje 400mm to o wiele za mało.
Potrzebowałem czegoś w miarę mobilnego, aby spojrzeć co leci, niekoniecznie przez wizjer lustrzanki czy radary. Demontowanie lunetki-szukacza przerobiłem, ale nie przypadło mi to do gustu.

Tak więc zrobiłem szybki research, przejrzałem graty i udało mi się złożyć coś takiego:
Obrazek

Meyer Optik 400mm + Złączka projekcyjna okularowa GSO 1,25" + kitowy Super Plossl 25mm/52°
Prawie 2kg, więc całkiem poręczne, bo z puszką na bagnecie byłoby >3kg.
~42cm długości - idealnie do plecaka albo w torbę od statywu. :mrgreen:

Obrazek
Akurat ta "złączka projekcyjna okularowa" składa się z dwóch części:
- "nosek"/przejściówkę wykręciłem (swoją drogą ten "nosek" idealnie się sprawdza w łączeniu DSLR z barlowem 2" GSO);
- i tulejka ze śrubą zaciskową;

Obrazek

Na moje szczęście gwint tulejki (gdzie był wkręcony "nosek") udało się nakręcić na gwint M42 obiektywu. W opisie tej złączki niby pada "M42", ale na wszelki wypadek nie używałem zbyt dużej siły przy dokręcaniu - możliwe, że pasują przypadkiem i na styk.

Obrazek

Ten kitowy okular 25mm jest na tyle długi, że wystaje z tulejki. Podobny manewr z krótszym kitowym okularem 10mm już nie zdał egzaminu - siedzi za głęboko.

Moja subiektywna ocena takiej hybrydy złożonej z gratów z szuflady jest na plus.
Na pewno w wizjerze D80 czy D5000 odczucia z obserwacji są bardziej klaustrofobiczne niż w okularze 25mm. Nie wiem z czego to wynika, ale mam wrażenie, że DSLR + goła Synta 8" wypada porównywalnie - biorąc pod uwagę wyłącznie obserwację.

Nie wiem czy "ostrzy na nieskończoność". Na samolotach wyostrza.

Jeśli chodzi o porównanie powiększenia, to mogę porównywać tylko do fotki z telefonu przytkniętej do okulara. Jeśli to ma jakikolwiek sens, bo nie oddaje to jakości ani subiektywnego odczucia.

Obiekt oddalony o 3km:

1. Fota telefonem z okulara w tej hybrydzie:
Obrazek

2. DSLR + 400mm:
Obrazek

3. DSLR + goła Synta 8":
Obrazek

Otwarte pytania, na które powinienem sobie odpowiedzieć:
- Czy upadłem na głowę robiąc z teleskopu obiektyw, a z obiektywu teleskop?
- Czy da się to ustrojstwo spiąć z barlowem?
:lol:
ODPOWIEDZ