Pierwszy poważniejszy Spotting - luneta / lornetka?

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
lejajo
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2017, 22:00
Lokalizacja: Szczecin

Hej, witam Was wszystkich serdecznie!
Zacznę od początku! Otóż wyobraźcie sobie, że znalazłem ostatnio w szafie jakąś lornetkę, coś z typu tych takich chińskich z supermarketu. I jako że w pobliżu mnie znajdują się różne drogi lotnicze a samoloty dość często sobie po nich przelatują, postanowiłem zobaczyć jak to wygląda przez lornetkę. Ta którą posiadam zwie się "JL#3060 10x60WA". No i proszę, spodobało mi się! Co prawda bez statywu obraz trochę się trzęsie ale co nieco i tak widać. Drogi lotnicze z tego co liczyłem znajdują się mniej więcej w odległości (w zależności o której mowa) od tak 5 do 30-40km ode mnie. No i postanowiłem zaopatrzyć się w coś porządniejszego no i statyw do tego czegoś. Kwota jaką dysponuję na początek to tak 300 maks 400 zł (no ale musiałoby się jeszcze znaleźć trochę pieniędzy na statyw, powiedzmy że tego kosztu nie wliczam w tę kwotę). Także 300-400 zł na same szkła. No i właśnie, już się miałem przymierzać do zakupu Kronosa 20x60, znalazłem nawet odpowiedniego człowieka, który jest gotów mi tę lornetkę za 300 zł sprzedać. Ale ale, rozmawiałem z nim przez chwilkę przez telefon i jego zdaniem luneta, monookular, czy też jakiś teleskop to byłaby lepsza opcja. Oprócz tego twierdzi że powiększenie 20x to może być mało do takich zastosowań. Także znowu nie jestem pewien. Jak Wy uważacie, od czego warto zacząć? Wspomnę jeszcze, że raczej na ten moment mówimy o samym obserwowaniu, jedyny aparat jaki mam to ten w telefonie. ( chociaż wcale nie taki najgorszy bo z Sony Xperia Z3 Compact). A, no i mam jescze jakiegoś takiego cyfrowego Lumixa DMC-TZ3 z Reala. Ale w przyszłości, kto wie.. Zapewne kiedyś mnie na to weźmie jak mi się spodoba. No w każdym razie, kwota jaką podałem jest na ten moment ostateczna. Wiecie, nie chciałbym kupić czegoś za nie wiadomo ile pieniędzy, żeby potem okazało się, że to ma leżeć gdzieś w szafie i się bez sensu kurzyć. Na pewno rozumiecie co mam na myśli. Także byłbym wdzięczny za wszelką pomoc, może jakieś propozycje? Jeden z użytkowników polecał mi Celestrona Skywatcher 25x70 i w sumie wydało mi się to interesującą propozycją. No jako kompletny laik w dziedzinie spottingu ( o samym lotnictwie wiem sporo) muszę zdać się na łaskę kogoś bardziej doświadczonego :D Ja wiem że podobne tematy już były, ale myślę że u każdego to kwestia indywidualna. Pozdrawiam Was serdecznie!
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

W tej kwocie chyba zostaniemy przy lornetce. Zachęcam do przejrzenia na forach astro, czy ktoś z Szczecina nie ma czasem takiej lornetki/jakiś sklep? Żeby samemu popatrzeć.

Ten Kronos nie jest taki zły, jeśli Ci nie będzie przeszkadzać zażółcenie obrazu. A sama lornetka jest w dobrym stanie.

Wbrew pozorom lornetkę trzeba wybrać pod siebie :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
lejajo
Posty: 2
Rejestracja: 08 maja 2017, 22:00
Lokalizacja: Szczecin

Masz na myśli tego Celestrona? No, w najbliższym czasie wybiorę się do media marketu popatrzeć i podotykać :P z tym Szczecinem to tak nie do końca, mieszkam w same kawałek dalej. W ogóle nie w Polsce. Pozdrawiam! :)
lukas787
Posty: 21
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, 17:53
Obserwuję: M857, P846, L984
Lokalizacja: krosno

Wysłałem ci zdjęcia z 25x70 na meila. przy obserwacji wygląda to oczywiście lepiej. powiększenie 25 razy jest akurat do samolotów , w obserwacji RNAV liczy się głownie powiększenie i jakość optyki. Jeśli nie przeszkadzaja ci gabaryty lornetki i wypracujesz sobie dobrą metode jej trzymania zeby wyeliminować drgania to śmiało bierz te lornetke nie pożałujesz jak za tą kase. ja uzytkuję ją prawie od 4 lat dość intensywnie nie tylko do spottingu ale i w terenie i myśle ze jest niezłą choć wykonanie gumowych części pozostawia nieco do życzenia. możesz poszukać jeszcze jakichś innych lornetek ale wybieraj raczej takie z powiększeniem minimum 20 x, z powłokami antyodblaskowymi zielonymi lub niebieskimi (omijaj te pomarańczowe używane w najtańszych lornetkach), i nie daj się złąpać na niektóre zafałszowane dane podawane na 'lornetkach' typu 30x90 bo to nie ma nic wspólnego z realnymi parametrami sprzetu:P
Pozdrawiam:)
Celestron Skymaster 25x70, Delta Optical Entry 10x50 , Canon 700d+ 18-55 is stm ,+ 55-250 is II, Tamron 150-600
ODPOWIEDZ