Piorunochron

Coś dla Spotterów ze skanerkiem oraz radarem SBS.
Awatar użytkownika
geo
Donator
Posty: 420
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:24
Lokalizacja: Mermet/Tczew
Kontakt:

W zeszłym roku jak spaliło mi część od sbsa w tym roku postanowiłem, że się jakoś obronię :D
Jako, że anteny mam na samiuśkim końcu mojego 10piętrowca to do piorunochronu przykręciłem pręt aluminiowy ( akurat taki był pod ręką ładny prosty metrowy) tak by wystawał nad anteny od sbsa.
No i w nocy z niedzielę na poniedziałek chyba zadziałał jak powinien bo nakur... niesamowicie, pare razy blisko.
W poniedziałek polazłem na dach by dokonać inspekcji a tam mój pręt leży, poluzował się biedak jakimś cudem z tych obejm. No i patrzę (albo sobie wmawiam), że widać tam ślady jakieś po walnięciu pioruna na połączeniu pręta z tym mocowaniem piorunochrona.
Ogólnie, kto nie ma a ma anteny na dachu niech sobie sprawi jakąś ochronę, ja spałem spokojnie :) .
konan 400D & 60D & rubinar 1000mm & synta 8"
http://geo.tcz.pl/projekt_2022/
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Wprawdzie już po sezonie burzowym ,ale wtrącę swoje dwa słowa. Jedynym 100% sposobem ochrony sprzetu podczas burzy jest jego całkowite odłączenie od sieci i anteny . Podłączenie do piorunochronu masztu anteny niewiele tutaj da. To znaczy ładunki elektryczne powstałe na skutek uderzenia pioruna w niewielkiej odległości zostaną wprawdzie odprowadzone do ziemi ,ale sprzęt tego typu jest cały czas w niebezpieczeństwie gdyż nawet niewielki ladunek uszkodzi glowice odbiorczą . Nie mówię tutaj o bezpośrednim trafieniu bo wtedy nie bedzie co zbierać . Z racji wykonywanego zawodu byłem jakis czas temu w domu znajomego u którego uszkodzeniu uległ cały sprzęt elektroniczny jaki jest w domu gdy piorun uderzył kilkaset metrów od jego domu w linię elektryczną . Nie pomogły wyłaczniki nadpradowe itp zamontwane w domu. Wszystko czyli dwa telewizory ,dwa komputery , zestaw muzyczny , sterownik od pieca itp uległo wtedy uszkodzeniu bo było na stand by . Wszystko musiałem zabrac na warsztat do naprawy i tylko część wtedy naprawiłem .
Także panowie -odłączajcie swój sprzęt od sieci i anteny kiedy zbliża się burza -to najlepsza ochrona. Tego lata piorun uderzył jakies 500m od mojego domu w dom jednorodzinny drewniany. Na dachu wyrwało 3 dziury a sufit podwieszany w salonie spadł ludziom na podłogę . Po tym uderzeniu w sklepie oddalonym o jakiś 1km od tego domu okazało się że nie działa rejestrator kamer - jak go rozebrałem to część ścieżek na płytce była stopiona - co ciekawe żaden inny sprzęt w tym sklepie nie uległ uszkodzeniu choć działał w tym czasie !!
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
geo
Donator
Posty: 420
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:24
Lokalizacja: Mermet/Tczew
Kontakt:

Z odłączaniem racje masz ale co poradzić jak odbiornik sbs masz na samym dachu 10 piętrowca a mieszkasz na 4 piętrze. Ja w nocy reaguję na budzik i małą i pare razy się obudziłem w środku burzy a wtedy to troche słabo włazić po drabinie na dach :-D
konan 400D & 60D & rubinar 1000mm & synta 8"
http://geo.tcz.pl/projekt_2022/
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Oczywiście w takiej sytuacji możesz tylko wyłączyć sprzęt z domu (zasilanie) i modlić się .
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
ODPOWIEDZ