Luneta do Spottingu/NightSky/Gory

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Kurczakkk
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 2022, 21:54
Obserwuję: EPWA
Lokalizacja: Warszawa

Nie chciałem być nie miły. Tak doczytałem w internecie ,ale może coś przeoczyłem bądź źle zrozumiałem. Napisałem to co znalazłem w internecie.Co do lornetki, to jaką polecasz?
Awatar użytkownika
Pawel_S
Posty: 507
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:14
Lokalizacja: Piotrowice City

Darek Rz pisze: 24 marca 2022, 20:55
Kurczakkk pisze: 24 marca 2022, 17:47 Ale refraktor to nie jest luneta tylko teleskop soczewkowy.
Co ty powiesz? A doczytałeś czy tak tylko się mądrzysz ?
:lol:

Kurczakkk
Pomogę.
Jak zwał tak zwał refraktor czy reflektor, soczewka czy cewka, chodzi o to że przez jedno oko to się nie napatrzysz :mrgreen:

Pozdrawiam
Kurczakkk
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 2022, 21:54
Obserwuję: EPWA
Lokalizacja: Warszawa

A istnieje jakiś dobry kompromis do obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych? Z lepszym przybliżeniem od mojego Celestrona?
Kurczakkk
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 2022, 21:54
Obserwuję: EPWA
Lokalizacja: Warszawa

Patrzyłem na nasadki bino ale to spory koszt(1000zł).
Awatar użytkownika
Pawel_S
Posty: 507
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:14
Lokalizacja: Piotrowice City

Coś o aperturze 25x100 skymaster, garrett lub inną chińszczyzna o podobnej nazwie i cenie. Do tego musisz doliczyć koszt statywu gdyż te lornetki są ciężkie jak również duże powiększenie utrudnia obserwacje z ręki i powoduje utratę szczegółów oglądanych samolotów w porównaniu z obserwacją ze statywu. Miałem kiedyś skymaster 25x100 obrazy są jasne i ostre w centrum, na zewnątrz jest abberracja ale to normalne w tej klasie sprzętu i nie przeszkadza w przelotówkach. Między 25x70 a 25x100 to będzie przepaść w jakości ale również w kosztach. Kupiłem parę lat temu 25x70 aby mieć coś pod ręką i cena za nią odpowiada jakości - jest słabo.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

No niestety jest to problem dla nas. Złotym środkiem była by lornetka o powiększeniu 40-50x i śrrednicy obiektywu 70mm. Niestety przy takich parametrach obraz byłby ciemny, bez kontrastu a widok jak przez dziurkę od klucza. Dlatego nikt ( nie licząc chińskich wynalazków) czegoś takiego nie produkuje. Wraz ze wzrostem powiększenia musi rosnąć średnica obiektywu do nieakceptowalnych przez normalnego człowieka wartości ze względu na cenę i rozmiary takich lornet. Różnica pomiędzy 25x a 30x jest bardzo duża , jednak choćby w przypadku mojego Garretta to zero mobilności bo to wielki kloc. W optyce jest jedna zasada - nie da się jej oszukać. Albo jedno, albo drugie. Nawet luneta o powiększeniu 50x będzie duża a obraz przez nią widziany moim zdaniem o wiele gorszy od lornetki 25x70. Zresztą jeśli ją kupisz to się przekonasz . Luneta , ale dobra to super sprzęt, ale do astro. Pooglądaj sobie Fujinona 40x150 tak dla rozrywki. Jak myślisz dlaczego jest tak wielka ? Bo inaczej się nie da . Duży power= duży rozmiar :)
Pozdr.
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
Kosa89
Posty: 31
Rejestracja: 19 sierpnia 2022, 20:47
Lokalizacja: Strzyżów

Witam, nie chce zakładać nowego tematu więc się podepnę, czy ma ktoś do czynienia z kanarami ASI do fotografii astro, wiem że to nie ten typ forum ale sporo tu ludzi z teleskopami którzy pewnie korzystają z nich w nocnych obserwacjach, konkretnie czy można taką kamerę w teleskopie podłączyć ze smartfonem?
Canon 7d mark II + Barlow ES 2x + Synta 10”
Awatar użytkownika
boryfik
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lipca 2009, 22:12
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Hej, chyba jeszcze nikt tego nie zrobił.
Póki co telefon nie jest w stanie tego ogarnąć, ale jest pewne urządzenie ASIAir+, coś w stylu mikrokomputera, który współpracuje z kamerami ASI i daje się poprzez Wi-Fi sterować smartfonem. Cena dosyć spora...
Tu jest link do forum na którym pada w zasadzie to samo pytanie:
https://www.cloudynights.com/topic/8123 ... le-device/
A tu link do sklepu:
https://astronomy-imaging-camera.com/pr ... iair-plus/
Pozdrawiam
TPL 20x80, Celestron 15x70, UBC125XLT
Awatar użytkownika
Kosa89
Posty: 31
Rejestracja: 19 sierpnia 2022, 20:47
Lokalizacja: Strzyżów

Dzięki za odpowiedz, po konsultacjach na forach astronomicznych uznałem ze nie będę zbytnio kombinował, ten ASIAIR kosztuje praktycznie tyle co kamera którą kupuje, wyposażyłem się w laptopa i to chyba wystarczy.
Canon 7d mark II + Barlow ES 2x + Synta 10”
ODPOWIEDZ