co moge poprawić

W tym dziale zadajemy pytania - jeden temat jedno zagadnienie
prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

Rozumiem.Dziękuje koledzy za pomoc.Spróbuje się doszkolić w temacie obróbki zdjęć i dalej strzelać w niebo. Życzę udanych fotek i jeszcze piękniejszych okazów na niebie.Pozdrawiam.

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk

prezes
Posty: 13
Rejestracja: 13 stycznia 2018, 23:10
Lokalizacja: NL

prezes pisze:Rozumiem.Dziękuje koledzy za pomoc.Spróbuje się doszkolić w temacie obróbki zdjęć i dalej strzelać w niebo. Życzę udanych fotek i jeszcze piękniejszych okazów na niebie.Pozdrawiam.

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk
Jeszcze raz koledzy dzięki za pomoc . Widzę że jest lepiej.Pozdrawiam i udanych łowòw.Obrazek

Verstuurd vanaf mijn SM-T813 met Tapatalk

Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Z czasem będziesz jeszcze bardziej zadowolony. Jak ze wszystkim trzeba dojść do wprawy, no i liczyć na dobre warunki. Nie zniechęcać się, a efekty same przyjdą :-)
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
walusinsky
Donator
Posty: 37
Rejestracja: 13 czerwca 2017, 13:02
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

Witam wszystkich. Moja przygoda z syntą nabiera rumieńców ale zdaję sobie sprawę, że droga jeszcze dłuuuuuga.
Niestety mam duży problem z ostrością w związku z czym mam pytanie: Czy korzystacie z jakichś mikrofokuserów?
Czytałem w tematach, że sama synta może nie ostrzyć ale póki co zwalam na brak umiejętności manualnych...Jednak trochę irytujące jest, że przy świetnych warunkach nawet nie zblizam się do jakiejkolwiek ostrej fotki ( a może czas zbadać wzrok bo w wizjerze wydaje się ostro ;) ;) )
Mam jeszcze drugie pytanie:
Wpinał ktoś z Was w Syntę bezlusterkowca? Głównie myślę tu o Sony alfa, ze stabilizacją matrycy, gdyż niezależnie od RNAVu chciałbym ją nabyć.
No i przy okazji ostatnie pytanie: dlaczego Pentax K-seria jest tak popularny?
pozdrawiam serdecznie
Obrazek
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

nie wiem co masz na mysli pod pojęciem microfocuser, standardowo microfocuser to takie pokrętło które ostrzy poprzez mikroruchy (np w moim GSO wyciąg standardowo jest wyposażony w mikroruchy (10 obrotów tegoż pokrętła to jest 1 ruch normalnego)) to czy ktoś to ma zależy od teleskopu(no chyba że ktoś wymiał wyciąg pod tym kątem), stare synty tego nie miały, GSO to mają ale ich mało kto używa.

to czy synta nie ostrzy można bardzo łatwo sprawdzić, jeżeli przejeżdżasz wyciągiem po całym zakresie i masz tak Nieostro ostrzej nieostro to nie jest problem tego że ognisko nie dociera, natomiast jeżeli masz tak że masz nieostro robi ci się ostrzej ale nie możesz już wyostrzyć bo brakuje ci wyciągu to jest wtedy problem z ogniskiem.
jest jeszcze kwestia kolimacji ale ona nie ma aż takiego wpływu,(no chyba że zrzucasz teleskop ze schodów :-p)
Niektórzy wychodzą z założenia że pokrętło korekcji diotriii ma znaczenie, to też można łatwo zweryfikować, ale ja tego u siebie nie zauważyłem a i w instrukcji mam napisane że ono służy tylko do wyostrzenia wskaźników w wizjerze.

popularność pentaksa wynika z kilku rzeczy, po pierwsze ma dobry wizjer sporo większy od canonów w tym segmencie, kapitalną matrycę (K5 i K-5II/s bo k-3 ma już słabszą pod względem szumów) ma tzw. potwierdzenie ostrości dla manualnych obiektywów (synta też się w to zalicza)

co do bez lustra to nie ma większych przeciskań (nawet lepiej bo matrycę bezlustra mają płytko więc problem braku ogniska nie wystąpi, bajer taki jak focus peaking itp. ) ale muszą mieć dobry wizjer to jest obowiązek przy fotografowaniu z synta bo na LV zwyczajnie będzie masakrycznie ciężko łapać samoloty
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
walusinsky
Donator
Posty: 37
Rejestracja: 13 czerwca 2017, 13:02
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

K_M dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
Czyli wracam do ćwiczeń bo po Twoich sugestiach problem z ogniskiem nie występuje.
I tak, pisałem właśnie o takim mikrofokuserze, coś jak w linku(poglądowym):

https://deltaoptical.pl/mikrofokuser-lacerta-1-10

Sprawdzę raz jeszcze kolimację dla pewności.
Dzięki i wracam do nauki.

p.s.: pytałem o Soniacza ponieważ starsze modele są w zasięgu cenowym a chciałem też wykorzystywać go do innych celów niż rnav (mocno polecany do filmowania).


pozdrowienia!
Obrazek
Awatar użytkownika
K_M
Donator
Posty: 848
Rejestracja: 10 maja 2016, 18:15
Obserwuję: wszystko w promieniu do 50km
Lokalizacja: Grebocin

na pewno to ułatwi ustawianie ostrości,
zrób jeszcze taki test, podepnij jakiś obiektyw do aparatu ustaw w manualnie ostrość i zrób kilka zdjęć, jeżeli nie będą one ostre to spróbuj pokombinować z tym pokrętłem od dioptrii
Obrazek]Nikon D7200, GSO 10" TV PowerMate 2" 2X, , A7IV FE 200-600[/i]
Jeżeli nie widać moich zdjęć w poście to są tutaj : https://photos.app.goo.gl/6HbopqSiFsDUVd7y5
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2854
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Przy ustawieniu kolimacji sprawdź ją przed i za ogniskiem głównym. Jakaś jasna gwiazda w okularze lub bardzo daleka lampa.

+ Wrzuć jakieś zdjęcia, bo nieostrość może wynikać z kilku elementów, np., ciepłe powierze z budynku obok, z dachu. U mnie na balkonie dochodzą jeszcze sąsiedzi i ich otwarte okna przy niższych temperaturach.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
walusinsky
Donator
Posty: 37
Rejestracja: 13 czerwca 2017, 13:02
Lokalizacja: Koło
Kontakt:

K_M pisze: 26 lutego 2019, 19:01 na pewno to ułatwi ustawianie ostrości,
zrób jeszcze taki test, podepnij jakiś obiektyw do aparatu ustaw w manualnie ostrość i zrób kilka zdjęć, jeżeli nie będą one ostre to spróbuj pokombinować z tym pokrętłem od dioptrii
Podpiąłem stałkę i faktycznie było rozjechane....Dzięki za wskazowki, nie wpadłbym na to.
K_M, Vader: dziękuję za rady!

To dobry czas na przeserwisowanie sprzętu. Dam znać jak wyjdzie w praniu.
Pozdrawiam
Waluś
Obrazek
ODPOWIEDZ