''Jaką wybrać lornetke''- porady

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
lukas787
Posty: 21
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, 17:53
Obserwuję: M857, P846, L984
Lokalizacja: krosno

Korzystając z chwili czasu postanowiłem napisać kilka słów które może przydadzą się komuś kto staje przed wyborem lornetki do spottingu. Sam miałem kiedyś dylemat jaki sprzęt będzie dobry do obserwacji samolotów i długo czytałem porady kolegów zanim wybrałem lornetkę, dlatego chciałbym troche streścić zebraną przez kilka lat wiedze, i mam nadzieje że to komuś pomoże w wyborze sprzętu:)
Nie będe pisał o jaki konkretny model lornetki wybrać, bo to zależy głównie od zasobności portfela , napisze tylko o czymś co jest tak samo ważne niezależnie od tego ile środków chce się na lornetkę przeznaczyć , czyli o parametrach sprzętu.
Najważniejsze w lornetce do spottingu moim zdaniem jest powiększenie i jakość optyki.
Jakie powiększenie wybrać? - myśle że w mieszczące się w przedziale 15-30x
Musimy jednak pamiętać że im większe powiększenie , tym większe drgania, mniejsze pole widzenia, i zazwyczaj większa masa lornetki. Niestety musimy pójść na kompromis, coś za coś.
Lornetke z jakim powiększeniem zatem wybrać?
Jeśli twój budżet jest dość spory , i myślisz obserwować samoloty ze statywu wybierż lornetke o mocnym metalowym korpusie z powiększeniem rzędu 25-30x a do tego pożądny statyw. Pamietać trzeba jednak że lornetka nie jest wtedy zbyt mobilnym sprzętem a obserwacje w zenicie mogą sprawiać trudności a nawet być niemożliwe :P
Jeśli chcesz obserwować samoloty z ręki lub podparcia nie chcąc wydawać więcej niż powiedzmy 300 -350zł wybierz lornetke o powiększeniu 15x z plattikowym korpusem. pamietaj jednak że to powiększenie jest moim zdaniem minimalnym do obserwacji RNAV , ale oczywiście każdy ma inne oczekiwania obserwacyjne:)
Za około 400 zł dostaniemy na rynku względne lornetki z powiększeniem ok 20x które myśle że powinny wystarczyć do obserwacji samolotów. Im więcej pieniędzy wydamy na sprzęt tym teoretycznie będzie on lepszej jakośći. przy takim powiększeniu przydaje się już statyw ale poprzez wyrobienie sobie dobrej techniki można z powodzeniem obserwować samoloty bez statywu. wymaga to jednak dobrego podparcia.
Pamiętajmy aby nie dać się naciągnąć na lornetki z napisami które sugerują że sprzęt ma powiększenie np. 50 x bo to najprawopodobniej bujda. to samo tyczy się średnicy obiektywów. najczęstczy przedział to 40-70mm
Jak sprawdzić jakość lornetki? najlepiej przez nią spojżeć i samemu się przekonać:P
Zwróćmy jednak uwagę na to czy obiektywy mają powłoki w kolorach niebieskich, zielonkawych czy pomarańczowych. te dwie pierwsze barwy oznaczają żę możemy mieć do czynienia z dobrą lornetką barwę pomarańczową mają sprzęty słabej jakośći bądz zabawki. Najlepiej aby powłokami byly pokryte wszystkie powierzchnie szklane w lornetce , ale jeśli są nią pokryte tylko obiektywy i okulary to też nie jest żle. Dobrze jest również aby szkło użyte w lornetce miało symbol BAK4 .
Pole widzenia w lornetce do spottingu nie gra tak wielkiej wagi ale najlepiej aby było jak największe, średnica obiektywów zaś taka aby po podzieleniu jej przez powiększenie wartość nie wyniosła mniej niż 2,5 ponieważ lornetka może być poniżej tej wartośći już dość ciemna.
Podsumowując:
wybierając lornetkę zwróćmy na prawdziwość podawanych parametrów, powłoki antyodblaskowe( MC ,FMC) kolor tych powłok, rodzaj szkła - najlepiej BAK 4 (gorsze BAK7) i na jakość wykonania konstrukcji.
Omijajmy lornetki o zmiennym powiększeniu.
to by było na tyle może komuś się przyda :p
Pozdrawiam
Celestron Skymaster 25x70, Delta Optical Entry 10x50 , Canon 700d+ 18-55 is stm ,+ 55-250 is II, Tamron 150-600
ODPOWIEDZ